facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
CHEmic

CHEmic

O životě vědců a vědkyň nejen v laboratoři – moderuje Veronika Sedláčková. Oficiální podcast Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR.

Moderní společnost zápasí s pandemií cukrovky. Molekuly pro efektivnější léčbu vyvíjí i Lenka Žáková z ÚOCHB.

26. 1. 2024

Jsme připraveni, kdyby se opakovala globální pandemie? A jaký vir je pro lidstvo aktuálně nejvíc nebezpečný? Odpovídá virolog Jan Weber z ÚOCHB AV ČR v novém díle podcastu CHEmic.

24. 1. 2024

Jsme připraveni, kdyby se opakovala globální pandemie? A jaký vir je pro lidstvo aktuálně nejvíc nebezpečný? Odpovídá virolog Jan Weber z ÚOCHB AV ČR v novém díle podcastu CHEmic.

12. 1. 2024

Je na dobré cestě dostat na trh novou generaci léků na cholesterol a netají se tím, že právě vývoj nových léčiv je jeho životní sen i radost. V podcastu CHEmic hovoří Radim Nencka z ÚOCHB.

29. 12. 2023

Látky určené k léčbě obezity by mohly příznivě účinkovat i v případě Alzheimerovy choroby, říká Lenka Maletínská v aktuálním díle podcastu CHEmic. Řeč je o peptidech, lécích budoucnosti, které mají v pražském ÚOCHB silnou historii.

15. 12. 2023

Patří k nejcitovanějším českým vědcům, v minulosti přepsal učebnice chemie a není vyloučené, že se mu to povede znovu. Hostem podcastu CHEmic je expert v oboru výpočetní chemie, Pavel Hobza.

1. 12. 2023

Jestli Česko plánuje ústup od uhlí v nejbližší dekádě, nemůže počítat s tím, že výpadek vykryje novým jaderným zdrojem, zaznělo v diskusi o evoluci energetiky v pražské Národní technické knihovně. Záznam debaty nabízí speciální vydání podcastu CHEmic Veroniky Sedláčkové.

8. 11. 2023

Moderní životní styl si vybírá svou daň, autoimunitních chorob prudce přibývá, varuje imunolog Jakub Abramson, který působí v ÚOCHB a je hostem podcastu CHEmic, který moderuje Veronika Sedláčková.

3. 11. 2023

Molekuly, které se chovají jako miniaturní stroje, rozvíjejí potenciál moderních materiálů a robotiky. Praha by se mohla stát v tomto oboru evropským lídrem i díky Jiřímu Kaletovi z ÚOCHB, který přijal pozvání Veroniky Sedláčková do podcastu CHEmic.

20. 10. 2023

Chemie zaujala vystudovaného ajťáka až v Japonsku, kam se přijel zdokonalit v karate. Díky znalosti informatiky dokázal Tomáš Pluskal z ÚOCHB urychlit analýzu biologických vzorků a předpokládá, že umělá inteligence způsobí ve vědě doslova revoluci.

6. 10. 2023