Vědci vysvětlují, herci glosují novinky o přírodě a lidech. Podcast z dílny Český rozhlas Plus.
Laboratoř
Letošní i loňské Nobelovy ceny odrážejí, jak zásadní je RNA pro naše zdraví. Prostřednictvím mRNA se přepisuje dědičná informace do bílkovin, microRNA ji kontroluje. Nejnovější výzkum vědců ze Švédska a Kanady je sledoval v prvních dnech vývoje lidského embrya.
- Základní údaje
- Laboratoř
- Audio url: https://open.spotify.com/embed/episode/11E3njwYev1tZGI5xLF1L5
Kmenové buňky jsou důležitým oborem pro medicínský výzkum. Badatelé z Connecticutu upozornili na jejich význam také u rostlin. Ovlivňují totiž to, zda se u rostliny vyvine slabší, nebo silnější stonek a u stromů kmen.
- Základní údaje
- Laboratoř
- Audio url: https://open.spotify.com/embed/episode/3Ws1SiaXG7jucbqzh4Cmps
Výraz tváře, kterému říkáme psí oči, není jen doménou psů. Badatelé z Baylor University ho pozorovali i u dalších volně žijících psovitých šelem, například u kojotů, psů hyenovitých nebo šakalů. Není proto pravděpodobné, že souvisí pouze se zdomácněním psa.
- Základní údaje
- Laboratoř
- Audio url: https://open.spotify.com/embed/episode/6jryhMNcjqOc3ZR4oEVsRq
Vědci z univerzity v Marylandu prozkoumali 3775 let starý špalek, který vykopali z půdy v Quebecku. Pochází ze severoamerického druhu jalovce a je v tak dobrém stavu, že by se z něj dal vyrobit nábytek. Navíc jde o skvělý rezervoár oxidu uhličitého, což odborníky i inovátory inspiruje k nové metodě snižování emisí.
- Základní údaje
- Laboratoř
- Audio url: https://open.spotify.com/embed/episode/0Z8cJeQCOlRtkouv8bvctl
Americký kaprovec velkoústý (Ictiobus cyprinellus) je doma v Minnesotě, je podobný našemu kaprovi, ale jeho průměrný věk je 75 let. Jsou známí i kaprovci, kteří se dožili více než 100 let. Nedělá jim potíž migrovat a třít se podle plánu, ale potěr se často nedožije dospělosti. Co všechno dokáže tato téměř stoletá ryba? O tom se mluvilo na živém natáčení Laboratoře na Noci vědců.
- Základní údaje
- Laboratoř
- Audio url: https://open.spotify.com/embed/episode/3fMQLRL4Vqxy8xz6tVyXqX
Povodně ohrožují i zdroje pitné vody. Irští vědci představili novou terénní metodu, jak měřit její znečištění bakteriemi. Má odhalit jednu z nejnebezpečnějších variant bakterie E. coli zvanou STEC. „Máme šanci to zjistit jedině PCR metodami, které známe třeba z monitoringu covidu,“ upozorňuje chemička a odbornice na životní prostředí Petra Innemanová.
- Základní údaje
- Laboratoř
- Audio url: https://open.spotify.com/embed/episode/2fcBzahXyj2fpAwQgtIfKs
Vědci z Cornellovy univerzity kultivovali vlákna oblíbené asijské houby, hlívy máčkové, a vypůjčili si z ní elektrochemické impulzy. Roboti se v reakci na její signál dokázali otočit a poskočit. Propojit technologii s biologickým materiálem se často nedaří, živá hmota dlouho nevydrží. V tomto pokusu však badatelé s myceliem hlívy, které se po anglickém vzoru říká také královská, uspěli.
- Základní údaje
- Laboratoř
- Audio url: https://open.spotify.com/embed/episode/6kfSscLrBelwikfp0YH3qc
Senzory ultrafialového světla jsou mnohem účinnější, když je na čtvrt hodiny vystavíme parám z octa. Výrazně v nich zlepšuje vodivost. Objev australských vědců může způsobit průlom v elektronice.
- Základní údaje
- Laboratoř
- Audio url: https://open.spotify.com/embed/episode/4618h2u3epoGulgGaiybHL
Obyvatelé střední Afriky udržovali úzké sociální a kulturní vazby dávno před tím, než se v neolitu začali věnovat zemědělství. I když se tam od nástupu usedlého způsobu života začalo mluvit různými jazyky nebo nářečími, názvy hudebních nástrojů se zachovaly.
- Základní údaje
- Laboratoř
- Audio url: https://open.spotify.com/embed/episode/3J2RuwuNUIT45gO6WGALez
Malá skupina neuronů rozhoduje o tom, jak rychle se myší pustí do jídla, s jakou chutí a jaké množství ho sní. Kalifornští badatelé zjistili, že když byly takzvané PSNT neurony aktivní, první sousto si myši braly pomaleji, zato rychleji pily vodu. Ovlivnilo to i konzumaci sladkostí.
- Základní údaje
- Laboratoř
- Audio url: https://open.spotify.com/embed/episode/1cgSG9oEh5HtRGXeqIPQ6w
- ArcheoPodcast
- Anna na vlnách
- Asie v souvislostech
- Asia Dispatch
- Balast
- CarbonCast
- Chci vědět
- CHEmic
- De Facto
- Elektron
- Forum Radio
- Horizont Evropa
- Horizont VŠE
- INOVACAST
- Jedničky a nuly
- Laboratoř
- Medicína srdcem
- Místo problémů
- Neuron Podcast
- Noc vědců
- Ochutnej (Přírodo)vědu
- Open Science Podcast
- Podcast Akademie věd
- Podcast číslo 8
- Podcast ELI Beamlines
- Podcast plný života
- Podcast pro soudobé dějiny
- Podcast VŠB-TUO
- PoKaFI
- Praha inovační
- Projektor
- Přepište dějiny
- Science slam MUNI
- Středověk (jinak) trvá
- Talking Economics
- Ta-meri
- Technicky vzato
- The Business Wave
- UPCE On Air
- UTButebe
- Vlákna
- Vodakást
- vysvětli: podcast