Vyhledat

iocb tech

hlavní partner portálu

Nezávislé informace o vědě a výzkumu

V roce 2021 získala Cenu Neuron pro mladé nadějné vědce v oboru fyzika za vynikající výsledky bádání pomocí algorytmů na bázi neuronových sítí. Lenka Zdeborová, která je profesorkou fyziky a informatiky na EPFL v Lausanne, se také stala mecenáškou Nadačního fondu Neuron: Cena Neuron je spojená s osobní finanční prémií, kterou vědkyně darovala na další vzdělávání dětí.

Konkrétně na podporu Fyziklání pořádané spolkem FYKOS, se kterým Lenka Zdeborová spojuje vlastní vědecké začátky. Nyní byla hostem partnerského podcastu Brain We Are.

Jaká je současnost a budoucnost umělé inteligence? Lenka Zdeborová se věnuje oboru statistická fyzika. Oboru, který leží na rozhraní mezi informatikou, matematikou, strojovým učením a fyzikou, moc nemá ve světě obdoby. Jejím cílem je řešit složité problémy, na které lidská mysl nestačí. A to pomocí počítačů a neuronových sítí.

Předmětem jejího zájmu tak není nic menšího, než chování systémů a předpovídání jejich budoucího vývoje. V našem rozhovoru Lenka Zdeborová připodobnila statistickou fyziku k psychohistorii z románů Nadace Isaaca Asimova. Psychohistorie se snaží pochopit chování lidí na úrovni celých civilizací a skrze jejich interakce v minulosti se dobrat příčin, jak jsme ocitli tam, kde jsme právě teď. A co víc, předpovědět budoucí vývoj událostí.

Lenka Zdeborová studuje vývoj samotných algoritmů, a proto se bavíme zejména o neuronových sítí a umělé inteligenci. Přejeme příjemný poslech.

  • Audio url: https://open.spotify.com/embed/episode/1hgix5tlN6FWMtQKRlCsQt
Kategorie: Neuron Podcast