facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Forum Radio

Forum Radio

It’s always fascinating to see a book become a bestseller: you already know that there is something special about it, yet put off buying it for the moment, for whatever reason. Then go only later to pick up a copy and learn the print run has sold out. And that it is unavailable anywhere! That almost happened to me with Jan Fingerland’s book Hebrejky about women of the Old Testament from biblical mothers to she-demons to queens to lovers.

1. 3. 2023

Aktuální problémy analyzují a komentují v podcastu Stop-time členové vedení Univerzity Karlovy. V českém univerzitním prostředí se o pedagogických dovednostech příliš nediskutuje. Přesto je nezávislé hodnocení kvality výuky na špičkových univerzitách v zahraničí běžné. Proč je nutné o takových mechanismech uvažovat? Nenaruší zavedené akademické zvyklosti? Jakou cestu hodnocení zvolí Univerzita Karlova?

15. 2. 2023

Aktuální problémy analyzují a komentují v podcastu Stop-time členové vedení Univerzity Karlovy. Možnosti a význam zahraniční mobility studentů a akademiků nejen v rámci programu Erasmus rozebírá prorektorka pro zahraniční záležitosti prof. Markéta Křížová. Jaké příležitosti nabízejí země a univerzity mimo EU? Čím se aktuálně zabývá European University Foundation, které prof. Křížová předsedá? Jak se dostala k severoamerickým indiánům?

2. 2. 2023

My guest in this episode is Jaroslav Švelch, an expert in media studies at the Faculty of Social Sciences at Charles University. Dr. Švelch is the author of a fascinating social history titled Gaming the Iron Curtain, published by MIT Press. Feb 7 sees the release of a new book called Player vs. Monster: The Making and Breaking of Video Game Monstrosity.

31. 1. 2023

Aktuální problémy analyzují a komentují v podcastu Stop-time členové vedení Univerzity Karlovy. Nový kalendářní rok přináší nové výzvy zejména v oblasti financování nebo udržitelnosti. Jak bude Univerzita Karlova řešit ekonomické obtíže a jakým dalším otázkám se bude prioritně věnovat? Plány na nejbližší měsíce přibližuje v přehledu rektorka UK Milena Králíčková.

16. 1. 2023

In today's episode Jan V. talks to well-known American literary translator Alex Zucker. Zucker’s translations include novels by some of the best contemporary Czech authors including Bianca Bellová, Petra Hůlová and Jáchym Topol. He has also worked closely on titles with CU’s Karolinum Press, taking part last autumn in a debate titled labours of literary translation. We delve into a bit of that as well but begin with Alex Zucker’s original aim to be a marine biologist before everything changed, he visited Czechoslovakia, and, in 1989, the Iron Curtain fell.

4. 1. 2023

Aktuální problémy analyzují a komentují v podcastu Stop-time členové vedení Univerzity Karlovy. Rozvoj univerzity v uplynulém roce hodnotí na pozadí konfliktu na Ukrajině i v dalších mezinárodních kontextech rektorka prof. Milena Králíčková. Jak univerzita pomáhá ukrajinským partnerům? Jakými nástroji chce čelit současné a budoucí inflaci nebo energetickým obtížím? Proč na startu českého předsednictví Radě EU stála zástupkyně FTVS? Pořadem provází Luboš Veverka.

21. 12. 2022

Aktuální problémy analyzují a komentují v podcastu Stop-time členové vedení Univerzity Karlovy. Význam doktorského studia a připravované změny v této oblasti přibližuje prorektor pro vědeckou a tvůrčí činnost Ladislav Krištoufek. Zamýšlí se také nad různými přístupy k hodnocení vědy a nad specifiky dialogu v akademickém prostředí. Pořad moderuje Martina Vrbová.

15. 12. 2022

The 18th century Czech composer Josef Mysliveček is at last getting the attention he deserves, says acclaimed American musicologist Daniel E. Freeman. If so, it is in no small part thanks to Freeman’s own extensive research into the composer’s music and life. Freeman, my guest in this episode, was recently honoured by CU’s Faculty of Arts for his research and promotion of Czech culture. He gave a lecture about Mysliveček’s remarkable friendship with Leopold and Wolfgang Amadeus Mozart.

1. 12. 2022

Aktuální problémy analyzují a komentují v podcastu Stop-time členové vedení Univerzity Karlovy. Možnosti studia na UK včetně zahraničních pobytů rozebírá rektorka prof. Milena Králíčková. Připomíná i činnost studentských spolků a další méně formální aktivity. V další části rozhovoru upozorňuje na evropsky významné výzkumné projekty, které UK řeší. Pořadem provází Martina Vrbová.

30. 11. 2022