facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

„Důvod, proč máme světový primát je, že se do toho nikdo jiný nepouští. Pro nikoho jiného, než amatéra to nemá smysl. Nikdo, kdo se Sluncem zabývá profesionálně, si nemůže dovolit riskovat to, že jednou za jeden až dva roky získá data, nebo taky nezíská, protože bude špatné počasí. V tom se projevuje, že jsme nadšení amatéři. To slovo zní divně, protože amatér je slovo dnes zkreslené. Amatér je ale od amare, tedy milovat, takže jde o člověka, který to dělá z lásky. My jsme amatéři v pravém slova smyslu.“

25. 2. 2022

Budeme jednou žít v domech, které si vytiskneme na 3D tiskárnách, anebo jezdit v takových autech? V Centru 3D tisku Protolab už vytiskli funkční koloběžku, na začátku pandemie ve velkém tiskli štíty. O 3D tisku a jeho budoucnosti se rozpovídal Marek Pagáč z Katedry obrábění, montáže a strojírenské metrologie Fakulty strojní VŠB-TUO.

24. 2. 2022

Pedagog, výzkumník a naivní idealista Martin nám prozradí, proč není motivace studentů jen v rukou učitele, o čem je zážitková pedagogika a jak pomocí ní poznat sebe sama, jak může vypadat plánování výzkumu v použitelné bezpečnosti nebo kolik rozbitých talířů je potřeba k probuzení každodenního hrdinství.

22. 2. 2022

Už vás někdy napadlo, jak se dokázala Lassie vrátit domů či jak se během první světové války dokázali psi ve válečném území dostat se vzkazem ke spřátelené jednotce? Psi totiž dokážou vnímat magnetické pole Země a efektivně jej používají pro orientaci a navigaci.

21. 2. 2022

Jaké to je být zahraničním reportérem na Blízkém východě? Jak na místě funguje spolupráce s kameramanem? A co je na práci stálého zpravodaje v zahraničí nejlepší? Poslouchejte další díl podcastu De Facto s Jakubem Szántó, reportérem a novinářem, který absolvoval Institut mezinárodních studií na FSV UK.

20. 2. 2022

„V Česku je spousta šikovných lidí a stále platí rčení „zlaté české ručičky,“ většímu rozvoji digitalizace a zavádění nových technologií brání nedostatek vzdělaných dělnických profesí, říkají Petr Vostrý a Jitka Řeháková z České spořitelny.

20. 2. 2022

Stejně jako CarbonCast z VŠCHT i ELI Beamlines nahrálo k příležitosti Noci vědců speciální díl svého podcastu.

19. 2. 2022

Obnovitelná energie je stálé větší téma. Sluneční záření patří mezi uhlíkově neutrální zdroje elektrické energie. Fotovoltaika představuje přeměnu slunečního záření na elektřinu pomocí fotovoltaického jevu. Rozhovor moderátora Adama Cardy s Martinem Librou z Technické fakulty ČZU v Praze.

17. 2. 2022

Co mají společného informační technologie a astronomie? Jak se dá informatika využít například při zkoumání hvězd a co všechno jsme díky ní schopni zjistit o vesmíru samotném? To prozradil první astroinformatik Petr Škoda.

17. 2. 2022

Magdalena Hanková působí na Centru výzkumu Fakulty humanitních studií a je první absolventkou doktorského studijního programu v oboru Pedagogika na této fakultě. Věnuje se různorodým tématům a společenským tabu, která souvisí s lidmi s tělesným postižením.

16. 2. 2022