facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

Jak chránit mořské želvy a proč jsou bazénky špatně? To nám v sedmém dílu podcastu Ochutnej (přírodo)vědu vysvětlila Hana Svobodová. Hana vystudovala Přírodovědeckou fakultu, ale že chce chránit želvy věděla již od malička, kdy ve svých šesti letech dostala svou první želvu. Kudy vedla cesta až do Indonésie a jak náročné bylo založit organizaci Chráníme mořské želvy?

15. 9. 2023

With mathematical physicist Ian Jauslin, we explore both scientific and personal topics, including: whether our universe could be nonlocal, why not to put people and concepts into boxes, what can math look like when approached organically, how to constantly keep learning.

14. 9. 2023

Je tady další epizoda našeho univerzitního podcastu Science is calling. Po čase jsme opět vyrazili ven ze studia a naše cesty vedly do laboratoře týmu RoverOva. Co si vlastně představit pod pojmem rover, co obnáší práce týmu a co je v budoucnu čeká? Odpovíme!

14. 9. 2023

V druhé polovině 20. století měla Praha projít zásadní proměnou v režii nově vzniklého Útvaru hlavního architekta. V jeho čele seděl od 70. let až téměř do sametové revoluce architekt Blahomír Borovička. Během normalizace byli experti jako on v pozici, kdy museli hledat kompromis mezi požadavky politických elit a svými odbornými názory a estetickými představami.

13. 9. 2023

Martin Toul se již několik let věnuje proteinovému inženýrství, což je cílená úprava bílkovin pro požadovanou funkci. Jak se k němu dostal, se dozvíte v rámci tohoto dílu, kde mimo jiné vysvětluje fungování proteinu zvaného stafylokináza využívaného pro léčbu mozkové mrtvice, objasňuje možnosti vylepšení jejího účinku nebo třeba odhaluje potenciál tzv. luciferáz (skupiny svítících proteinů).

13. 9. 2023

Veronika Brychová hledá cesty, jak určit stáří archeologických artefaktů, u kterých to klasickými postupy není možné. Využívá k tomu složité přístrojové vybavení laboratoře Ústavu jaderné fyziky AV ČR, který sídlí v Řeži a kam jsme se za ní vydali. Mladá vědkyně, letošní laureátka Prémie Otto Wichterleho, nám při exkurzi po svém pracovišti představí přístroje, se kterými pracuje – například urychlovač MILEA.

13. 9. 2023

How will the war in Ukraine influence Europe? Are we going to see some new precedents in geopolitical issues? And will the war set any new trends in social sciences? In this special episode we met with Valeria Korablyova, head of the research center Ukraine in Changing Europe at the Institute of International Studies at FSV UK.

12. 9. 2023

Uplatňování kolektivní viny a dehumanizace celých skupin obyvatel. Ne, to nemluvíme o druhé republice, třetí říši, protektorátu nebo antisemitismu politických procesů 50. let. Mluvíme o dnešku. Tak se pojďme kouknout, jak to většinou končilo. V bonusu na Gazetistu a HeroHero se pak vracíme k několika výrokům z horka, které v poslední době vtáhly historii do veřejného prostoru. Třeba, kdo byl český Prigožin?

11. 9. 2023

V Ústavu organické chemie a biochemie se Martin Fusek stará o to, aby se zajímavé vědecké nápady dostaly do praxe a vede transferovou společnost IOCB Tech. Patří k vynikajícím a oblíbeným pedagogům na své alma mater VŠCHT a v září obdržel čestnou medailí De scientia et humanitate optime meritis, tedy nejvyšší ocenění Akademie věd České republiky.

11. 9. 2023

Řídit auto, ovládat chytré domácnosti nebo bezpečnostní kamery... To vše a mnoho dalšího umí už dnes zajistit umělá inteligence. Jak ale zařídit, aby se AI dala využívat bezpečně? O tom všem s Pavlem Surynkem, odborníkem na umělou inteligenci v robotice a vedoucím Laboratoře robotických agentů FIT ČVUT.

11. 9. 2023