facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

Další cizojazyčný název a další jazykové okénko v Balastu. S Lucií Pultrovou z Ústavu řeckých a latinských studií hovoříme o latině jako o komunikačním prostředku ale také jako o specifickém nosiči antické kultury.

6. 11. 2023

Kupec Sámo. Sjednotitel slovanských kmenů, přemožitel Avarů, vládce Sámovy říše. A také granátový magnát. Pojďte s námi v novém díle našeho podcastu odhalit příběh českého granátu, rudého minerálu, kterým se v 6. a 7. století honosí šperky zámožných rodin z celé Evropy.

6. 11. 2023

V první části 20. epizody si s doc. PhDr. Martinem Olivou, Ph.D., DSc. z Ústavu Anthropos Moravského zemského muzea přiblížíme nejstarší období lidských dějin. Jak hluboko do minulosti toto období přibližně sahá? Jaké typy nálezů nacházíme na území našeho státu? Máme představu, jak si naši předkové získávali potravu? A co neandrtálci, zbylo po nich u nás něco?

4. 11. 2023

Moderní životní styl si vybírá svou daň, autoimunitních chorob prudce přibývá, varuje imunolog Jakub Abramson, který působí v ÚOCHB a je hostem podcastu CHEmic, který moderuje Veronika Sedláčková.

3. 11. 2023

tát se členem astronomického týmu, zkusit si práci v klimatickém tunelu, vypěstovat masožravku v laboratoři, nebo vést vědecký kroužek pro malé děti... To vše mohou zažít středoškoláci v programu Otevřená věda, který jim už skoro 20 let nabízí roční stáž v Akademii věd.

2. 11. 2023

„Tajemník fakulty je vlastně spojka mezi akademickým světem a světem toho zázemí.“ Co je náplní práce tajemníka fakulty? Bude nedaleko nového kampusu stát i sportovní hala? To i mnohé další se dozvíte v nové epizodě, která byla součástí programu akce Medfest 2023. Hostem 65. epizody podcastu Medicína srdcem byla tajemnice LFP UK Ing. Marie Klečková.

1. 11. 2023

Lenka Vítková z Ústavu fyziky a materiálového inženýrství se zabývá vývojem materiálů, 3D biotiskem, nanovlákny a tkáňovým inženýrstvím. Vypadá to sice složitě, z úst Lenky ale vše zní, jako by to byla brnkačka. Rozhodně jsme šťastní stejně jako ona, že se nerozhodla jít po střední škole na práva nebo žurnalistiku a vydala se cestou hard science. I díky tomu na Fakultě technologické dostudovala doktorát a teď vyráží na postdoc do Kanady.

1. 11. 2023

Reforma školství je věčně živé téma. Co ale vlastně přinesla Marie Terezie? Kdy se zakázaly tělesné tresty? Proč se učitelky nesměly vdávat? A kolik nových škol postavila první republika na Slovensku a v pohraničí? Prostě dítě je už od 18. století v moci státu. V bonusu na Gazetistu a HeroHero pak dojde na dětství a školu „za totáče“.

1. 11. 2023

Tentokrát jsme si popovídali s vedoucím obchodní sekce biotechnologického startupu Myco Martinem Jančou. Tento startup využívá piliny coby odpad dřevozpracující výroby a dřevokaznou houbu z rodu lesklokorek, v tradiční čínské medicíně známou též pod názvem reishi, pro výrobu ochranného obalového materiálu. Startup Myco stihl získat již řadu prestižních ocenění, např. E.ON Energy Globe 2022 za nejlepší ekologický nápad a projekt.

31. 10. 2023

Jaké jsou cesty introdukcí ryb do našich vod a co k tomu rybáře motivuje? Jak se stane daný druh invazním a dá se invazní druhům bránit? Co se skrývá pod pojmem kulturomika? A v jakém stavu je současné české rybníkářství? To prozradí dnešní host z Fakulty agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů, profesor Lukáš Kalous.

31. 10. 2023