facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

Jak na období ekonomické a politické transformace 90. let vzpomíná dnešní česká a slovenská společnost? To je výchozí otázka dalšího dílu Podcastu pro soudobé dějiny, který se věnuje paměti transformačního období. Tato paměť ale není jednolitá: různými způsoby na toto období vzpomínají různé společenské skupiny, odkazují se na něj političtí aktéři či jej zpracovávají ve svých dílech kulturní tvůrci.

11. 10. 2023

Fenomén exilu a emigrace patří k českému a slovenskému dvacátému století. Přesto s ním máme, zdá se, tradičně problém. Sice za šíření dobrého jména Česka ve světě dáváme ceny, ale na druhou stranu nasloucháme řečem o tom, že tito lidé nezažili to, co společnost prožila pod komunismem, nemají proto mluvit do jejího dalšího vývoje. V bonusu na Gazetistu a HeroHero pak po čase odpovědi na vaše otázky.

11. 10. 2023

O čem je moderní paleontologie, když už ne o "počítání nožiček chcíplin"? Na cestu do pravěku se dnes vypravíme s Martinem Košťákem, který si, jak sám říká, splnil svůj dětský sen a stal se paleontologem. Co víme o dinosaurech v České republice a proč se Martin Košťák věnuje raději prehistorickým hlavonožcům? Co to je upíří chobotnice a kde ji můžete dodnes potkat? O tom všem v dnešním dílu podcastu Ochutnej (přírodo)vědu.

11. 10. 2023

Co jsou v dnešní době hlavní herní principy a pilíře, o které se může hra opřít? Jaké jsou nové technologické trendy v  herním designu a jak se v něm využívá AI? A co je to GameJam? O tom všem s  Adamem Veseckým, vedoucím Laboratoře grafiky a herního designu FIT ČVUT.

10. 10. 2023

Čím je zapříčiněný nárůst sebevražd v posledním roce? Jak česká společnost přistupuje k psychickým problémům? A kde hledat případnou pomoc?

10. 10. 2023

Chemie zaujala vystudovaného ajťáka až v Japonsku, kam se přijel zdokonalit v karate. Díky znalosti informatiky dokázal Tomáš Pluskal z ÚOCHB urychlit analýzu biologických vzorků a předpokládá, že umělá inteligence způsobí ve vědě doslova revoluci.

6. 10. 2023

V říjnu 1967 zahájilo činnost DIvadlo Járy Cimrmana a dodnes ho to nepřestalo bavit a nás s ním taky ne. Jak ale pracují hry českého génia s dějinami a kolik dnešních Čechů ví aspoň něco o 19. století právě z přednášek cimrmanologů? Nejvyšší čas se na to podívat. V bonusu na Gazetistu a HeroHero se pak zaměříme na České nebe, dějinami nejvíc prodchnutou hru DJC.

4. 10. 2023

Jaké studijní programy nabízí v současnosti ČZU a týkají se všechny jen zemědělství? Co si vlastně představit pod pojmem zemědělství v 21. století? Bude se nabídku oborů ke studiu ještě rozšiřovat? A jaký je přínos má ČZU pro společnost? Nejen na tyto otázky odpoví prorektor ČZU pro pedagogickou činnost, prof. Jiří Remeš.

3. 10. 2023

Vítejte u lekcí německého jazyka! Tentokrát s Balastem a na FF UK. Podívali jsme se na germanistiku a s ředitelem Ústavu germánských studií Štěpánem Zbytovským probíráme německou literaturu v českých zemích, její politizaci v obou táborech a dostaneme se také k postavě Franze Kafky.

3. 10. 2023

Univerzita Karlova představuje svůj nový vizuální styl, který rozšiřuje možnosti prezentace fakult i dalších součástí. Koncept se poprvé uplatní na podzimních veletrzích vzdělávání. Jeho podobu, současné možnosti i další vývoj představují v diskusi prorektor pro vnější vztahy Univerzity Karlovy doc. Martin Vlach a proděkan pro vnější vztahy a rozvoj FTVS UK dr. Aleš Vlk. Moderuje Luboš Veverka.

3. 10. 2023