facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

Josif Vissarionovič Stalin byl mimořádně paranoidní diktátor. Paranoia ho provázela až do hrobu. Když 5. března 1953 Stalin zemřel, začalo se o příčině jeho smrti pochybovat. Co by udělal patolog, kdyby objevil Stalina ležícího nehybně na zemi? Jaké jsou významné milníky pro obor patologie? 

16. 11. 2022

Sociální geograf Petr Jehlička z Etnologického ústavu a Sociologického ústavu AV ČR zkoumá alternativní potravinové sítě, odolnost a potravinové systémy. Způsob, jak s půdou zacházíme, podle něj vede k pomalé, ale neúprosné destrukci. Proto hledá možnosti, jak čelit potravinovým a společenským krizím. Kolik sklizní nás ještě čeká při stávajícím modelu zemědělství?

16. 11. 2022

Listopad byl pro Karla Hynka Máchu osudový – narozeniny, svatba, vlastně pohřeb, všechno v jednom. Takže je super čas podívat se, jak jsme přepsali největšího českého romantika. A byl to vlastně romantik?

16. 11. 2022

This Thursday Czechs are marking the 33rd anniversary of the Velvet Revolution sparked when communist police brutally cracked down on students on 17 November 1989. Protests that erupted as a result swept the former regime from power and paved the way for a return to freedom and democracy. The once jailed dissident and playwright, Václav Havel, became Czechoslovakia’s first post-1989 president. How Czechs look back on those heady days now is the subject of today’s Forum Radio interview with well-known social historian Jakub Rakosník.

16. 11. 2022

Pro každého znamená Průmysl 4.0 něco jiného. Čím je pro Jiřího Jirkovského z VDT Technology, zjišťoval v dalším díle Inovacastu Aleš Vlk. „Průmysl 4.0 znamená nastavení nových principů, nové cesty, oproštění se od některých nástrojů. Dívám se na to z širšího pohledu, nejen na vlastní výrobu, ale na celý proces. Na infrastrukturu, která zajišťuje linku, která běží, na logistiku, aby bylo na lince z čeho vyrábět, na budovy, ve kterých je výroba umístěna.“

16. 11. 2022

Aktuální problémy analyzují a komentují v podcastu Stop-time členové vedení Univerzity Karlovy. Tentokrát se na tzv. třetí roli Univerzity Karlovy zaměřuje prorektor pro vnější vztahy doc. Martin Vlach. Jak se dostal od materiálové fyziky k PR? Jaká je koncepce komunikace UK pro nejbližší léta? Proč někdy stačí i malé změny? Pořadem provází Luboš Veverka.

15. 11. 2022

Marcela Linková z Národního kontaktního centra Gender a věda při Sociologickém ústavu AV ČR se s námi podělila o svůj pohled na tuto oblast. Dozvíte se také o požadavcích Horizontu Evropa, které s gender souvisí.

14. 11. 2022

Speciální díl podcastu Středověk (jinak) trvá byl výjimečně natáčen v prostorách brněnského Knihkupectví Barvič & Novotný na ulici Česká. Během tohoto podcastového dílu se můžete těšit na několik překvapení. Historika umění Ivana Folettiho tentokrát doplní historička Klára Doležalová a budou se spolu bavit o nově vydané knize Centra raně středověkých studií „Poutní umění ve středověku jako tělesný zážitek. Krajina, poutník a poklad“.

14. 11. 2022

Další zajímavou osobností, která působí na UTB a kterou si Lea s Rasťou pozvali do studia, je skladatel scénické a filmové hudby Jakub Kudláč. Proč se rozhodl pro hudbu místo filozofie? Jaká byla cesta k získání Českého lva za hudbu ke snímku Krajina ve stínu? Které další projekty ho čekají a co by si rád ve své profesní kariéře zkusil? To vše se dozvíte po kliknutí na tlačítko PLAY.

11. 11. 2022

Sociální sítě, chytré domácnosti, vědecké experimenty... Jakým způsobem za sebou lidé data zanechávají? Co jsou to FAIR data a k čemu slouží Data management plan? O tom všem v novém dílu podcastu Jedničky a Nuly s Robertem Perglem, zakladatelem a vedoucím Centra pro konceptuální modelování a implementace (CCMi) na Katedře softwarového inženýrství.

11. 11. 2022