facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

Empires, nation states, and democracies: Perspectives on the war in Ukraine is what our anchor, Katarína Stehlíková, has discussed with our special guest, prof. Gérard Roland, in the latest episode of Talking Economics. Professor Gérard Roland is a member of CERGE-EI’s Executive and Supervisory Committee, an E. Morris Cox Professor of Economics, and Professor of Political Science at the University of California, Berkeley. His early work includes political economy of communism. He has been one of the world's most renowned and influential scholars in transition economics since 1990. His work also focuses on the impact of culture and political institutions on the prosperity of countries.

9. 11. 2022

V tomto díle si popovídáme s Alešem Mráčkem, ředitelem Ústavu fyziky a materiálového inženýrství. Kde vznikl jeho zájem o fyziku? Proč ji považuje za důležitou napříč obory? A co rád dělá ve volném čase? Pusťte si nový rozhovor, čeká na vás spousta zajímavých informací.

9. 11. 2022

Před čtyřiceti lety, 10. listopadu 1982 zemřel Leonid Iljič Brežněv. Jeho pohřeb byl pro mnoho občanů sovětských satelitů spojen s úsměvným i nadějným momentem pádu rakve do hrobu. Zbylo z tohoto vládce východního bloku víc než jen husté obočí a nechutné polibky na letišti?

9. 11. 2022

David Černý z Ústavu státu a práva a Ústavu informatiky AV ČR spolu s Tomášem Hříbkem z Filosofického ústavu AV ČR reflektují přínosy a rizika autonomních vozidel. Jako editoři připravili publikaci Autonomous Vehicle Ethics: the Trolley Problem and Beyond (Oxford University Press), ve které na proměnu dopravy nahlíží tři desítky vědců z perspektivy etiky, filozofie nebo sociologie.

8. 11. 2022

Je společnost v krizi? Jsme v názorech spíše polarizovaní nebo fragmentizovaní? A jaké tipy by on sám dal nynějším studentům na vysoké škole? Hostem podcastu byl Martin Buchtík, ředitel agentury STEM a absolvent Institutu sociologických studií FSV UK.

8. 11. 2022

V dnešním dílu Podcastu plného života se zaměříme na Provozně ekonomickou fakultu. S jejím děkanem probereme nové studijní obory, propojení studia s praxí a také se zaměříme na distanční výuku. Jak vlastně funguje v praxi a jak by měla vypadat v budoucnu? To vše zodpoví dnešní host, děkan provozně ekonomické fakulty Tomáš Šubrt.

8. 11. 2022

Přišla změna času a večery přikryla tma. Dlouhé večery tolik blízké podzimní severské zkušenosti. A právě na sever se vydáme i s další epizodou Balastu a průvodci nám budou hosté ze skandinavistiky. V hlavním rozhovoru v rubrice Téma nás provedla docentka Helena Březinová (nejen) dánskou kulturou. Jak se stalo, že se tak malý národ pyšní téměř světovou kulturou? Co za dvojsmysly se skrývá v pohádkách Hanse Christiana Andersena? A jaká dánská autorka vám může nabídnout knihy à la slow food?

7. 11. 2022

17. listopadu slavíme svátek, víte ale proč? Je tento den spojován s hrdinstvím? A jak mladí pohlíží na hrdiny, které starší generace uznává? Ondřej Podeszwa z Fakulty zdravotnických studií má hrdinství nejen ve svém oboru, ale i v krvi. Poslechněte si další díl podcastu UPCE On Air, kde jsme si na všechny tyto otázky odpověděli.

6. 11. 2022

Kdysi byl naším oblíbencem Brouk Pytlík, ale dnešním trendem je křupavý brouk v pytlíku! O tom, proč bychom měli zařadit hmyz do běžného jídelníčku, co je největší hmyzí pochoutkou a co si o hmyzu na talíři myslí manžel nebo babička mluví odbornice na entomofagii Anna Adámková z Ústavu analýzy a technologie potravin Fakulty technologické. Z tohoto dílu se vám začnou sbíhat sliny!

3. 11. 2022

Přepište dějiny tentokrát z živého vystoupení v Plzni, kde došlo na měnovou reformu roku 1953, osvobození americkou armádou, ale samozřejmě i na Bory nebo pivo.

2. 11. 2022