Do nové rubriky se budeme snažit postupně přidávat všechny podcasty, které se alespoň vzdáleně dotýkají vědy a přiblížení vědeckých témat veřejnosti. Kromě přímého poslechu slouží tato nová rubrika jako rozcestník – vždy na konci stránky jsou podcasty seřazeny. U každého podcastu najdete odkaz na web, platformu Spotify a jednotlivé epizody. Při kliknutí na epizodu si můžete přímo v článku příslušný podcast poslechnout. Současně jsme v pravém sloupci našeho portálu umístili nový červený rámeček, ve kterém najdete šest aktuálních podcastů, které budeme vybírat z různých zdrojů. Vybrané podcasty budou také součástí našeho pravidelného úterního Zpravodaje.
V tuto chvíli je dispozici první desítka podcastů, v průběhu dalších týdnů budeme přidávat další. Vybrali jsme například podcastovou sérii Akademie věd ČR s názvem Věda na dosah, která funguje už od jara 2020. Podcast zahrnuje rozhovory a reportáže s vědci a vědkyněmi AV ČR a zrodil se z původního konceptu vzniklého v začátcích pandemie covidu-19 pod značkou Věda na doma. V letošním roce se dle autorů můžeme těšit na novou sérii. Z pracovišť Akademie věd jsme přidali také břežanské ELI Beamlines. Jejich podcast je povídáním s vědci nejen o vědě.
Pozadu nezůstávají ani jednotlivé vysoké školy a jejich fakulty. Můžete si poslechnout podcast od VUT v Brně s názvem Technicky vzato. Podcastem provází Tereza Kadrnožková z tiskového oddělení VUT, dříve vědecká redaktorka Českého rozhlasu. V Brně se přesuneme na Masarykovu univerzitu, která produkuje Science slam MUNI. Cílem moderátora Petra Holíka, který si zve k mikrofonu profesionální vědce, je srozumitelně a otevřeně předávat nadšení pro vědu a výzkum. Z moravské dílny pochází zlínský příspěvek – podcast UTButebe. V něm si poslechnete zajímavosti ze života Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně.
Dále se přesuneme na pražské techniky. Národní centrum průmyslu 4.0 má svůj Inovacast z oblasti inovací, technologií a průmyslu. Jedničky a nuly spustila Fakulta informačních technologií Českého vysokého učení technického v Praze s cílem přiblížit nejnovější informační technologie široké veřejnosti. CarbonCast vám přináší informace z Vysoké školy chemicko-technologické v Praze – hosty jsou akademici, zaměstnanci, studenti a absolventi VŠCHT.
Z humanitních a sociálně vědních oblastí jsme zatím zařadili podcasty, které vznikají na půdě univerzity Karlovy. De Facto pochází z dílny Fakulty sociálních věd a na Filozofické fakultě připravují Balast. Univerzitní Centrum pro podporu open science stojí za Open Science Podcast.
Z další podcastů jsme stačili zařadit Místo problémů, což je netradiční podcast o přemýšlení, řešení problémů a netradičních úhlech pohledu. A také Podcast číslo 8, který se věnuje vědě a médiím.
Budeme se snažit, abychom na náš web umístili všechny podcasty, které se pro čtenáře portálu zdají zajímavé, užitečné či inspirativní. Pakliže víte o zajímavém podcastu, či váš podcast bude v průběhu několika týdnů nadále chybět, tak nás prosím kontaktujte na adrese Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..
Tým redakce Vědavýzkum.cz