facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

Podcasty věnované vědě, výzkumu a inovacím

13. 2. 2022
Podcasty věnované vědě, výzkumu a inovacím

Podcasty v posledních letech nabírají na popularitě. Mohou vám zpříjemnit pracovní den, procházku v přírodě nebo nedělní úklid. Pokud byste si chtěli pustit mluvené slovo věnované oblasti vědy, výzkumu a inovací, přinášíme vám přehled vybraných podcastů, které se těmto tématům věnují.

cowomen UUPpu2sYV6E unsplash

Podcasty jsou tu s námi na různých platformách už nějaký ten pátek. Vzrůstající popularitě tohoto formátu, kdy si stačí na mobilu či počítači zapnout zvukovou nahrávku, která se může věnovat nejrůznějším tématům, si všimli i české vysoké školy, Akademie věd, média, ale i další subjekty. Řada z nich se proto rozhodla, že by mohly tento oblíbený formát využít také k přiblížení vědeckých témat veřejnosti.

Své podcasty například realizuje Akademie věd ČR. Její podcastová série s názvem Věda na dosah funguje už od jara 2020. Podcast zahrnuje rozhovory a reportáže s vědci a vědkyněmi AV ČR a zrodil se z původního konceptu vzniklého v začátcích pandemie covidu-19 pod značkou Věda na doma. 

Pozadu nezůstalo ani břežanské pracoviště Fyzikálního ústavu AV ČR, ELI Beamlines. Jejich podcast je povídáním s vědci nejen o vědě. Epizody si můžete pustit například zde.

Vědecké příběhy do formy podcastů zpracovává také Nadační fond Neuron. Podcast Neuron Stories poodhalí různé příběhy objevů mladých českých vědců. Jak se rodí objev, jaká hudba přitom hraje do sluchátek nebo jak vypadá běžný den našich nejlepších vědců? Nejen na tyto otázky odpoví tento podcast.

Pokud vás zajímají podcasty zaměřené na oblast technických oborů, inovací či průmyslu, tak těch je hned několik. Například VUT v Brně má podcast Technicky vzato. Proč se rozložitelná láhev v lese nerozpadne? Vezmou nám roboti práci? Co dýcháme ve městech? Na tyto a další otázky vám jasně a srozumitelně odpoví v podcastu. Vědci, studenti a absolventi z Vysokého učení technického v Brně mluví jednoduše a poutavě o tématech, která se stále více stávají součástí lidských životů, přesto zůstávají pro svou odbornost zahalena nejasnostmi. Podcastem provází Tereza Kadrnožková z tiskového oddělení VUT, dříve vědecká redaktorka Českého rozhlasu.

Svůj Inovacast z oblasti inovací, technologií a průmyslu má také Národní centrum průmyslu 4.0. V minulých epizodách byly tématem například privátní 5G sítě, umělá inteligence nebo transfer technologií.

K tomuto typu podcastů můžeme zařadit také pořad Elektron od Hospodářské komory. V něm každý poslední den v měsíci nahlédneme pod ruce českých vědců, kteří už teď připravují svět budoucnosti.

Kdybyste si chtěli poslechnout něco zajímavého také z oblasti humanitních věd, je tu pro vás podcast Balast. Ten pochází z dílny Filozofické fakulty Univerzity Karlovy a klade si za cíl popularizovat oblast humanitních věd.

Humanitně zaměřeným podcastem je také pořad PoKaFi. Ten zpracovává katedra filosofie a religionistiky Teologické fakulty Jihočeské univerzity a rozebírá důležitá témata z pohledu filosofie a různých náboženství.

Za poslech jistě stojí i Science slam MUNI, který zpracovává (jak název napovídá) Masarykova unvierzita. Podcast má nemalý cíl - předávat nadšení pro vědu a výzkum. Do studia si k mikrofonu zve profesionální vědce, se kterými se moderátor Petr Holík baví o tom, co zkoumají, co je na tom baví, proč je jejich výzkum důležitý a jaké má dopady na společnost. To vše srozumitelně a otevřeně.

Pokud se zajímáte o problematiku otevřené vědy, tak by vám určitě neměl uniknout Open Science Podcast. Jeho tvůrci se prostřednictvím rozhovorů snaží získat názory a odpovědi na otázky týkající se různých aspektů open science. Podcast je určen doktorandům, vědcům, studentům, akademikům, ale i široké veřejnosti. Jednoduše všem, kteří se open science zabývají a chtějí o ní přemýšlet. 

Svůj podcast má také oblíbené Science Café, cyklus neformálních diskusních večerů mezi vědci a zájemci o vědu z řad široké veřejnosti, nebo Noc vědců. Ta se ve svém podcastu snaží také srozumitelnou formou přibližovat různá vědecká témata.

Už asi víte, že celou řadu podcastů nabízí Český rozhlas. Ten nabízí také pořad Věda Plus, který každý den přináší nové vzrušující vědecké objevy. Vydejte se na průzkum všech světů naší Země a někdy i ještě dál.

Na závěr vám dáme trochu „odlehčený“ tip na podcast Vědátor. Ten zahrnuje vědecké novinky okořeněné humorem.

Vědecké podcasty na jednom místě!

Protože jsou podcasty o vědě, výzkumu, vývoji a inovacích roztříštěny na různých platformách, rozhodli jsme, že bychom je rádi shromáždili na jednom místě. Plánujeme proto založit novou rubriku Podcasty, ve které se budeme snažit shromažďovat všechny relevantní podcasty, které si u nás budete moci rovnou také pustit.

Pokud byste chtěli, aby u nás byl i váš podcast, ozvěte se, prosím, na adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

Autor: Vědavýzkum.cz (SA)