facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Podcasty

Podcasty

podcasty z oblasti vědy, výzkumu, vývoje a inovací

Podřazené kategorie

Druhá část s profesorem Vojtěchem Adamem je věnována akademické sféře, kde se kriticky podíváme na to, zda vědecká a akademická obec funguje správně a zda jsou doktorandi dobře placeni. On sám měl doktorské studium velmi komplikované, protože mu jeho školitel mimo jiné bránil studium dokončit. Během své kariéry se setkal s nepříjemnou kauzou, která hodně změnila jeho pohled na vědecký i soukromý život.

17. 10. 2023

Co si představit pod projektem Lesní lékárna? Je bezpečné sbírat byliny v našich lesích nebo hrozí podobné riziko otravy organismu jako u hub? Co všechno lze v kuchyni připravit z dubových žaludů, medvědího česneku nebo třeba černého bezu? A jak se odborník dívá na populární lifestylové články o zdravotních přínosech nejrůznějších rostlin? To si povíme s dnešním hostem z Fakulty lesnické a dřevařské, botanikem, doktorem Petrem Karlíkem.

16. 10. 2023

Čím v současnosti inspirují božstva Druidů, Germánů a Slovanů? Religionista Pavel Horák z Etnologického ústavu AV ČR odhaduje, že naše budoucnost bude výrazně pohanská. Nejvýraznější skupiny tzv. moderního pohanství tvoří severské novopohanství, neodruidismus, slovanskými bohy inspirované rodnověří a současné čarodějnictví zvané wicca.

11. 10. 2023

Jak na období ekonomické a politické transformace 90. let vzpomíná dnešní česká a slovenská společnost? To je výchozí otázka dalšího dílu Podcastu pro soudobé dějiny, který se věnuje paměti transformačního období. Tato paměť ale není jednolitá: různými způsoby na toto období vzpomínají různé společenské skupiny, odkazují se na něj političtí aktéři či jej zpracovávají ve svých dílech kulturní tvůrci.

11. 10. 2023

Fenomén exilu a emigrace patří k českému a slovenskému dvacátému století. Přesto s ním máme, zdá se, tradičně problém. Sice za šíření dobrého jména Česka ve světě dáváme ceny, ale na druhou stranu nasloucháme řečem o tom, že tito lidé nezažili to, co společnost prožila pod komunismem, nemají proto mluvit do jejího dalšího vývoje. V bonusu na Gazetistu a HeroHero pak po čase odpovědi na vaše otázky.

11. 10. 2023

O čem je moderní paleontologie, když už ne o "počítání nožiček chcíplin"? Na cestu do pravěku se dnes vypravíme s Martinem Košťákem, který si, jak sám říká, splnil svůj dětský sen a stal se paleontologem. Co víme o dinosaurech v České republice a proč se Martin Košťák věnuje raději prehistorickým hlavonožcům? Co to je upíří chobotnice a kde ji můžete dodnes potkat? O tom všem v dnešním dílu podcastu Ochutnej (přírodo)vědu.

11. 10. 2023

Co jsou v dnešní době hlavní herní principy a pilíře, o které se může hra opřít? Jaké jsou nové technologické trendy v  herním designu a jak se v něm využívá AI? A co je to GameJam? O tom všem s  Adamem Veseckým, vedoucím Laboratoře grafiky a herního designu FIT ČVUT.

10. 10. 2023

Čím je zapříčiněný nárůst sebevražd v posledním roce? Jak česká společnost přistupuje k psychickým problémům? A kde hledat případnou pomoc?

10. 10. 2023

Chemie zaujala vystudovaného ajťáka až v Japonsku, kam se přijel zdokonalit v karate. Díky znalosti informatiky dokázal Tomáš Pluskal z ÚOCHB urychlit analýzu biologických vzorků a předpokládá, že umělá inteligence způsobí ve vědě doslova revoluci.

6. 10. 2023

V říjnu 1967 zahájilo činnost DIvadlo Járy Cimrmana a dodnes ho to nepřestalo bavit a nás s ním taky ne. Jak ale pracují hry českého génia s dějinami a kolik dnešních Čechů ví aspoň něco o 19. století právě z přednášek cimrmanologů? Nejvyšší čas se na to podívat. V bonusu na Gazetistu a HeroHero se pak zaměříme na České nebe, dějinami nejvíc prodchnutou hru DJC.

4. 10. 2023