facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Podcasty

Podcasty

podcasty z oblasti vědy, výzkumu, vývoje a inovací

Podřazené kategorie

Jedni se radují, že v Polsku zvítězil zdravý rozum, druzí smutní, že tradice a konzervativní hodnoty jdou od válu. Rozumíme ale vůbec Polsku? A rozuměli jsme mu někdy? Jaké byly hlavní zápletky vzájemných vztahů ve dvacátém století. Překvapivě jich zase tak mnoho nebylo. Polské téma samozřejmě také v bonusu na Gazetistu a HeroHero i v Deníku N.

25. 10. 2023

„Automobilky k tomu také přistupovaly historicky s určitou skepsí, takže bych řekl, že tu dlouho vládl názor, že to není směr, o kterém stojí za to uvažovat, protože zmizí. Teď se ale ukazuje, že určitě nezmizí. Automobilky jednoznačně deklarují, že elektromobilita je cesta, kterou se fixně vydali a vynaložili tolik prostředků, že z té cesty už couvnout nemůžou, protože by si to nemohli dovolit.“

25. 10. 2023

V říjnovém díle podcastu Ta-meri vzpomínáme na významného českého egyptologa Jaromíra Málka, který měl právě v říjnu tohoto roku oslavit kulaté životní jubileum. Bohužel se ho již nedožil a letos v květnu nás navždy opustil. Do nahrávacího studia jsme proto pozvali Hanu Navrátilovou, kolegyni dr. Málka. V rozhovoru s Lucií Jiráskovou se s námi o ně podělí a zároveň více přiblíží život a vědecké dílo tohoto významného českého egyptologa.

24. 10. 2023

Bez úzké mezinárodní spolupráce nejsou v současnosti kvalitní vzdělání a věda představitelné. Projekty internacionalizace UK přibližují Mgr. Ing. Martina Kotasová Ferreira, koordinátorka podpory internacionalizace a cizojazyčných studijních programů UK, a Ing. Lenka Henebergová, členka kolegia rektorky pro sociální záležitosti a udržitelný rozvoj. Pořad moderuje Martina Hynková Vrbová.

24. 10. 2023

Na fildě se 17. 10. stávkovalo a Balast nemohl chybět, aby nezachytil atmosféru na místě i pozadí protestu skrze pohled jeho organizátorů. Proč už akademici nechtějí valit Sisyfův kámen? A proč jsou mezi protestujícími také doktorandi?

23. 10. 2023

Molekuly, které se chovají jako miniaturní stroje, rozvíjejí potenciál moderních materiálů a robotiky. Praha by se mohla stát v tomto oboru evropským lídrem i díky Jiřímu Kaletovi z ÚOCHB, který přijal pozvání Veroniky Sedláčková do podcastu CHEmic.

20. 10. 2023

Každý by měl mít svůj sen, za kterým by si měl jít - to je heslo, kterým se řídí zlínský oční lékař Pavel Stodůlka. Možná i proto se mu daří vyvíjet ty nejmodernější přístroje, oční čočky a být zkrátka celosvětově jedním z nejlepších ve svém oboru. I díky němu dnes trvá odstranění dioptrií jen pár vteřin a je úplně bezbolestné!

19. 10. 2023

Ředitel CEET Stanislav Mišák a Martin Cieslar z Chválek ateliér jsou hosty dalšího dílu podcastu Science is Calling, kde představili čerstvě dokončenou novou budovu v porubském kampusu, která dostala jméno CEETe. Proč právě CEETe, to se dozvíte v dalším dílu našeho podcastu.

19. 10. 2023

Izrael zažívá těžké časy a chválí při tom Českou republiku, že jej podporuje stejně jako v roce 1948 při založení židovského státu. Je to od Izraelců velmi milé, že vynechávají všechny další zákruty vzájemných vztahů nebo spíše nevztahů, na které bychom dnes navazoval asi nechtěli. Československo-izraelské vztahy a některé dramatické osudy nejen v běžném díle, ale i v bonusu na Gazetisto a HeroHero.

18. 10. 2023

Práce v Německu byla skvělá zkušenost, ale jsem rád, že jsem se vrátil.“ Hostem dnešní epizody je MUDr. David Těšina, plastický chirurg ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady a zároveň lékař, který několik let působil na chirurgické klinice Weiden v Německu. V rozhovoru si povídáme především o pracovních podmínkách lékařů v Německu a o rozdílech ve zdravotnickém systému.

18. 10. 2023