facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Podcasty

Podcasty

podcasty z oblasti vědy, výzkumu, vývoje a inovací

Podřazené kategorie

Aktuální problémy analyzují a komentují v podcastu Stop-time členové vedení Univerzity Karlovy. Ve druhé epizodě se na začátku nového akademického roku vrací ke studentskému životu rektorka UK prof. Milena Králíčková. Dojde i na zamyšlení nad novelou vysokoškolského zákona nebo mezinárodní výměnu studentů. Pořadem provází Luboš Veverka.

28. 9. 2022

Podcast Přepište dějiny po prázdninách vyrazil na svou road show a z několika jejích zastávek přinese také záznam. Tentokrát ze zastávky v Prostějově, kde dojde nejen na Jiřího Wolkera nebo Edmunda Husserla, ale třeba také na Ottu Wichterleho a jeho podíl na manifestu 2000 slov v roce 1968.

28. 9. 2022

Historička architektury Vendula Hnídková z Ústavu dějin umění AV ČR zkoumá koncept zahradního města, jak jej na konci 19. století formuloval anglický urbanista Ebenezer Howard. Jak se jeho utopická myšlenka na kvalitní bydlení pro všechny společenské vrstvy proplétala historií? Proč v české historiografii mizela nebo byla mylně interpretována? Je pražská čtvrť Zahradní město inspirovaná konceptem pokrokového Brita? A proč Jan Kotěra s Tomášem Baťou nakonec nepostavili zahradní město ve Zlíně?

27. 9. 2022

Jak žijí studenti na ČZU mimo posluchárny? Jaké aktivity a spolky pro ně univerzita nabízí? A jaké možnosti zahraničních pobytů mohou studenti ČZU využít? To vše probereme s dnešním hostem Podcastu plného života a tím je Ondřej Votinský z Oddělení mezinárodních vztahů.

27. 9. 2022

Pozvání do podcastu De Facto přijal hlavní ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler, který na Institutu ekonomických studií FSV UK absolvoval bakalářské, magisterské i doktorské studium.

27. 9. 2022

Celoevropská univerzitní Noc vědců se mílovými kroky blíží, a jelikož je letošní téma ,,Všemi smysly‘‘, připravili jsme pro vás speciální podcast. Do studia jsme si pozvali doktora Jana Vodičku, který se zabývá výzkumem čichu a chuti na Univerzitě Pardubice. Usaďte se, poslechněte si zajímavé povídání o lidských smyslech a 30. září se zastavte na Univerzitě Pardubice, která oživne pod kouzly našich vědců.

25. 9. 2022

„Spousta dobrých věcí se stane“, říká Jaroslav Řasa, zakladatel a majitel společnosti ABRA Software, kterou založil ještě za studií před třiceti lety. „Začínali jsme ve sklepě. Taky jsme měli kancelář na střeše funkcionalistické vily, která kopírovala venkovní počasí. V létě jsme třeba programovali v plavkách“, vzpomíná Řasa v Inovacastu na své podnikatelské začátky. „Nikdy jsme nerezignovali na to, aby se firma stále měnila. Výzvy bereme a nevzdáváme je, a proto nás ABRA i po 30 letech baví,“ dodává.

21. 9. 2022

Trochu se nám tu zase motají pojmy. Politický proces není totéž co proces s politikem. A kdybychom dnes sledovali s bývalým premiérem skutečně politický proces, netáhlo by se to měsíce a roky, jako se tento soud potáhne, ale byl by to krátký proces. Doslova.

20. 9. 2022

Petr Agha z Ústavu státu a práva AV ČR se zabývá vztahem práva a politiky, sociologií práva a lidskými právy. Právní změnu tradiční instituce manželství vnímá jako celospolečenské téma, o kterém je potřeba věcně diskutovat. Co můžou do diskuze přinést společenští vědci? Mělo by právo reagovat na vývoj společnosti, nebo ji naopak konzervovat? Je česká společnost tolerantní a otevřená ochraně všech menšin? A proč u nás není obvyklé vnímat lidská práva kriticky?

20. 9. 2022

Aktuální problémy analyzují a komentují v podcastu Stop-time členové vedení Univerzity Karlovy. V první epizodě se nad tzv. ukrajinskou krizí, situací studentů nebo českým předsednictvím v Radě EU ve vztahu k UK zamýšlí úřadující rektorka prof. Milena Králíčková. Provází Martina Vrbová.

19. 9. 2022