Podcasty
podcasty z oblasti vědy, výzkumu, vývoje a inovací
Podřazené kategorie
In our upcoming episode of "HOMO COSMOPOLITAN," we dive into the dynamic world of Nika Kimeridze, a PhD student from Georgia and a holder of the Czech governmental scholarship. Currently pursuing studies at the Faculty of Management and Economics, Nika shares his fascinating journey as an entrepreneur with a passion for education.
První část dvoudílné dokumentární série Pracuji, tedy jsem mapuje, jak může vypadat závislost na práci a to v akademickém prostředí. Ve vyprávění workoholičky Terezy sledujeme, co vše přináší, ale i bere toto extrémní psychické nastavení.
Při příležitosti vyhlášení nového ročníku Ceny Josefa Vavrouška vychází speciální díl podcastu De Facto. Povídáme si v něm hned se třemi hosty.
Myslet na moderní československé dějiny znamená myslet na Edvarda Beneše. Jak se dnes vypořádáváme s tímto problematickým politikem, který byl celoživotní demokrat, přesto stál u dvou totalit, které jím založený stát postihly?
Ptáci a zase jenom ptáci... Na první pohled může náplň profesního i volného času našeho dnešního hosta ornitologa Jiřího Reifa vypadat monotónně. Na ten druhý ale zjistíte, že přináší mnohá (a mnohdy nečekaná) dobrodružství. Co se přihodilo, že Jiří Reif již nikdy nezapomene španělšké slovíčko pro olej? Kde se naučil excelentně používat mačetu? To se dozvíte v dnešním rozhovoru.
Proč potřebuje univerzita botanickou zahradu? Kolik zde najdeme druhů rostlin a zvířat? Navštěvují zahradu jen studenti a pracovníci univerzity nebo je přístupná i veřejnosti? Jak rozsáhlá je místní sbírka chilli papriček? A je možné si domů odnést i nějaké sazenice, řízky či celé rostliny? To nám prozradí dnešní host, vedoucí botanické zahrady ČZU, Anežka Daníčková.
Co je metoda zettelkasten nebo myšlenkový algoritmus? Jaké existují poznámkové aplikace a co jsou výhody nelineárního psaní poznámek? O tom všem s Eliškou Šestákovou, členkou Katedry teoretické informatiky FIT ČVUT.
V roce 2023, po desítkách let občanských nepokojů a ozbrojených konfliktů je oblast Náhorního Karabachu definitivně připojena k Ázerbajdžánské republice. Z území, které bylo po tisíce let domovem arménské populace, v důsledku tohoto politického kroku i propuknuvšího násilí okamžitě prchá celé jeho původní obyvatelstvo. Proč před tím, co se v Náhorním Karabachu děje, svět zavírá oči? Proč média mlčí?
Jak se optika dostala do univerzitního kurikula a co vše spadalo do vyučovacích hodin této nauky? Bylo studium na některé z evropských univerzit prestižní a uživili se učenci s vysokoškolským titulem ve středověku lépe než tisíce absolventů dnes?
Oblíbené nemísto Anny Beaty Háblové je zchátralý bazén pod pražskými Barrandovskými skalami. Stalo se z něho urbexácké místo, kde se pořádají různé punkové akce. Je ale taky domovem jednoho bezdomovce. Lidé kolem místa jen procházejí, ale nikdo se o něj (kromě pána bez domova) nestará.
- Anna na vlnách
- ArcheoPodcast
- Asia Dispatch
- Asie v souvislostech
- CarbonCast
- Balast
- Chci vědět
- CHEmic
- De Facto
- Elektron
- Forum Radio
- Horizont Evropa
- Horizont VŠE
- INOVACAST
- Jedničky a nuly
- Laboratoř
- Medicína srdcem
- Místo problémů
- Neuron Podcast
- Noc vědců
- Ochutnej (Přírodo)vědu
- Open Science Podcast
- Podcast číslo 8
- Podcast ELI Beamlines
- Podcast VŠB-TUO
- Podcast plný života
- Podcast pro soudobé dějiny
- Praha inovační
- Projektor
- Přepište dějiny
- PoKaFI
- Science slam MUNI
- Středověk (jinak) trvá
- Ta-meri
- Talking Economics
- Technicky vzato
- The Business Wave
- UPCE On Air
- UTButebe
- Podcast Akademie věd
- Vlákna
- Vodakást
- vysvětli: podcast