facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Podcasty

Podcasty

podcasty z oblasti vědy, výzkumu, vývoje a inovací

Podřazené kategorie

Poslední díl rozhovorů s děkany fakult Univerzity Pardubice je tu. Jako sedmý v pořadí usedl do podcastového křesla děkan Dopravní fakulty Jana Pernera docent Libor Švadlenka. Nejen o fungování fakulty si s ním popovídal moderátor Ondra Novotný.

23. 10. 2022

Víte, co má společného tvorba map v Asii, psaní článků na Wikipedii, zkoumání biodiverzity měst nebo focení psů při vykonávání jejich potřeby? Všechno, co jsme tu vyjmenovali, je součástí občanské vědy, které se s velkou láskou věnuje Jakub Trojan z Fakulty logistiky a krizového řízení. S hrdostí o sobě říká, že je geograf, má prsty v české verzi OpenStreetMap a ve spolupráci s neziskovými organizacemi (např. Lékaři bez hranic) pořádá mapathony, kdy se mapují nejzranitelnější místa světa.

21. 10. 2022

Přepište dějiny tentokrát zastavily v Opavě a připomněly nejen místní rodáky, ale i fenomén věhlasného města, které časem přišlo o svůj význam krajské metropole. Dílem odsunem Němců, dílem přesunem vlivu do průmyslové Ostravy. Ale Opavě to na kráse neubralo.

21. 10. 2022

S rozpoznáváním řeči začínal Jan Šedivý z Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT v polovině 90. let v IBM, což byla jedna z prvních firem, která se tomu věnovala. „A tak nějak mě to zasáhlo na celý život,” říká hned na úvod Inovacastu.

19. 10. 2022

Když demonstrují fanoušci Ruska, padne dřív nebo později slovo banderovec. Kdo ale byli ti banderovci, kterých je prý dodnes plná Ukrajina? Komu vadili a proč? A kdo byl Bandera? Nemotáme se v tom jako nudle v bandě?

19. 10. 2022

Sociální psycholožka Sylvie Graf založila v roce 2014 Brněnskou laboratoř meziskupinových procesů při Psychologickém ústavu AV ČR a spolu se svým mezinárodním vědeckým týmem zkoumá meziskupinové vztahy v mnoha kontextech – od národních stereotypů, přes postoje k imigrantům až po vztahy v postkonfliktní společnosti. Harmonické soužití mezi různými skupinami lidí se jeví jako důležitá výzva současnosti i turbulentní budoucnosti.

18. 10. 2022

Stále častější formou financování je lump sum - tedy pevnou částkou. Proč tomu tak je, na co si dát pozor a mnohem více probereme s Lenkou Chvojkovou, která je národním kontaktem pro finanční otázky Horizontu Evropa.

17. 10. 2022

Na křesťanské kostely lze narazit i na zcela překvapivých místech, třeba uprostřed íránského Isfahánu, kde již od 17. století stojí velkolepý arménský chrám svatého Spasitele, běžně nazývaný „Vank“. Chrám je krásnou ukázkou prolínání islámské a křesťanské stavební tradice, které má však v oblasti jižního Kavkazu poměrně dlouhou tradici. Jak se ve středověkých arménských kostelech objevily perské stalaktitové klenby?

17. 10. 2022

Kdo jsou naši současní i budoucí posluchači? Jaké problémy řeší a jak? A co pro ně znamená matematické myšlení? Tato živá reportáž vás vrhne přímo do centra dění.

13. 10. 2022

Aktuální problémy analyzují a komentují v podcastu Stop-time členové vedení Univerzity Karlovy. Ve třetí epizodě hovoří Pavel Doleček, prorektor pro strategickou spolupráci a rozvoj. Jak se vyrovnal se specifiky akademického prostředí a které institucionální spolupráce považuje za klíčové? Mají studenti nějakou možnost ovlivnit oblast rozvoje UK?

12. 10. 2022