facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Podcasty

Podcasty

podcasty z oblasti vědy, výzkumu, vývoje a inovací

Podřazené kategorie

V dalším díle UPCE On Air si můžete poslechnout povídání se studentem a tváří Dopravní fakulty Jana Pernera Filipem Soškou. Filip se společně se svými kamarády rozhodl zpříjemnit učení studentům středních škol logistických a vymysleli projekt, který měl nastavit nový systém vzdělávání. A jak to probíhalo? To se dozvíte v našem podcastu.

12. 6. 2022

Archeologie, historické stavby, archivářství... Jak se díky virtuální realitě dá vrátit do minulosti, o čem je projekt Věnná města českých královen a jaký je rozdíl mezi virtuální a mixovanou realitou, to vše vysvětluje Jiří Chludil z Katedry softwarového inženýrství.

10. 6. 2022

Marek Piliarik z Ústavu fotoniky a elektoniky AV ČR vede v vědeckou skupinu nazvanou Nano-optika. Vyvíjí zobrazovací metody, které dokážou zaostřit i do nanorozměrů. Nanooptika totiž vidí i tam, kam klasická mikroskopie nedohlédne. V podcastu představujeme jeho laboratoř nad atomovým krytem i vášeň pro objevování nových rozměrů a předávání znalostí studentům.

10. 6. 2022

Přepište dějiny se tentokrát vydaly do Staré Boleslavi a přímo v bazilice sv. Václava natočily díl o tom, jak a kdo všechno v minulosti politicky využil, zneužil a překroutil odkaz svatého Václava. A známe vůbec tohoto světce? Nebo jsou to jen legendy, které si vždy naplníme svým obsahem?

8. 6. 2022

V pátém díle Humans of FT jsem si povídali s Pavlem Bunganičem, absolventem studijního programu Procesní inženýrství. Jak se počítá rozložení váhy dopravních letounů? A čím se Pavel zabývá dnes? Tento díl ocení zejména milovníci aut a letadel.

8. 6. 2022

Ve druhém pokračování Inovacastu s Ondřejem Štefkem, spolumajitelem společnosti 3Dees Industries, diskutoval Aleš Vlk také o nákladech u 3D tisku. „U aditivní výroby je to vždy hodně o počítání. V případě, že máte menší série a časté změny výrobků, se vám konvenční metoda vstřikolisu nemusí vyplatit. Navíc tiskárna se rozjede hned, jakmile jí dáte data. Změna designu je pak velmi rychlá,“ říká Ondřej Štefek.

7. 6. 2022

S předním českým virologem Liborem Grubhofferem o tom, jaký přínos měla pandemie Covidu-19 pro lidskou společnost? Co se v tomto kontextu podařilo české vědě? Dalo se pandemii zabránit? Proč jsme byli v některých ohledech až moc připraveni? A jak se lišila doba španělské chřipky od doby současné? 

7. 6. 2022
V dalším díle Podcastu plného života se podíváme do světa robotiky. Představíme si robota s názvem Kloubák, který zaujal i vývojáře z Pentagonu. Zjistíme jak složité je aplikování robotů do zemědělství oproti průmyslu. A je možná budoucnost zemědělství bez lidského přičinění? Převezmou stroje veškerou naši práci? To vše probereme s dnešním hostem docentem Milanem Kroulíkem z Technické fakulty ČZU.
7. 6. 2022

Roman Horváth mluví o tom, jaké to je být ekonomem v době krizí? Dá se prognózovat, jaká bude do budoucna finanční situace? Jací jsou jeho studenti? A podědil vztah k ekonomii po svém otci?

7. 6. 2022

Vědkyně a podnikatelka Barbara Paldus byla hostem partnerského podcastu Brain We Are. Jaký byl její první vynález, jak přistupuje k inovacím a co potřebuje zdravá kůže? Poslechněte si rozhovor s naší ambasadorkou vědeckého transferu.

7. 6. 2022