facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Podcasty

Podcasty

podcasty z oblasti vědy, výzkumu, vývoje a inovací

Podřazené kategorie

Jaká je práce s knihami, které jsou stovky let staré? A jak naložila Fakulta restaurování s ošetřením sedm tisíc let staré studny? To vše a mnohem více se dozvíte v dalším díle podcastu UPCE On Air, kam si moderátorka Šárka Rusnáková pozvala děkana Fakulty restaurování Radomíra Slovika. Tento díl je zároveň pokračováním seriálu s děkany všech fakult Univerzity Pardubice.

29. 5. 2022

„Jsme schopni a máme nástroje lidi vylepšovat. Pak je ale etická otázka, jestli je to správné. Jestli se máme snažit, aby se rodili jen zdraví schopní jedinci, nebo je naprosto ok, že se rodí jedinci, kteří zdraví nejsou nebo mají třeba nižší intelekt. Je strašně tenká hranice mezi tím, co je pomoc pro nemocné dítě a co už je enahncement, kdy vylepšujeme lidskou rasu.“

27. 5. 2022

Seriál věnovaný událostem roku 1942 uzavřeme bonusovým rozhovorem s historikem Vojtěchem Kynclem. Věnuje se období protektorátu a speciálně činnosti výsadku Silver A v Pardubicích a okolí, obci Ležáky nebo Lidicím.

27. 5. 2022

Ako vznikla najmladšia demokracia v Ázii? Prečo na Východný Timor nechodia turisti? Ako sa komunikuje v krajine so štyrmi hlavnými jazykmi? Na tieto otázky nám dá odpoveď Zuzana Greksáková, ktorá o jazykoch v tejto na Slovensku často neznámej krajine robila akademický výskum.

26. 5. 2022

Dendrochronologové Michal Rybníček, Tomáš Kolář a Irena Sochová z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR (CzechGlobe) umí datovat stáří dřevěného vzorku ze stromu nebo dřevěné stavby s přesností na rok, a dokonce i roční období. Co z minulosti nám odhalují letokruhy? A co vědci zjistili z rekonstrukce klimatu posledních dvou tisíc let, na které se podíleli?

26. 5. 2022

Ve skladech 4.0 stále pracují lidé, jen se mění jejich kompetence, říká Radka Šušková, členka výboru České asociace interim manažerů. V práci dnes přijdeme o rutinní činnosti jako přepisování dat z tabulek, opakované úkony. Může to za nás přebrat technologie. Rozvíjet budeme kreativitu, reagovat dynamicky na změnu a uvažovat strategicky.

26. 5. 2022

V januári otvoril český think tank Bezpečnostní centrum Evropské hodnoty svoju pobočku na Taiwane. S jeho riaditeľom Jakubom Jandom sa rozprávame o tom, čo ich k tomuto kroku viedlo, aká bude náplň práce taiwanskej pobočky, ale aj o jeho zážitkoch a skúsenostiach, ktoré získal počas štyroch mesiacoch na Taiwane.

25. 5. 2022

Změna myšlení musí začít u samotných majitelů firem, říká Radka Šušková, členka výboru České asociace interim manažerů, o změnách, které do práce HR manažerů přináší zavádění digitalizace a technologií Průmyslu 4.0.

23. 5. 2022

Druhý podcast Science slamu 13, tentokrát z pohledu institucí a jejich představitelů. Jaké je zastoupení žen a jak funguje jejich podpora? Kde jsou slabá místa v systému pro ženy ve vědě, a co je třeba podniknout, abychom je podpořili?

19. 5. 2022

Petr Cígler vede výzkumnou skupinu syntetické nanochemie v Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR. Jeho tým vytváří a sleduje nové typy nanočástic pro použití v terapii, zobrazování a diagnostice onemocnění. Jak je dlouhá cesta nanočástice z laboratoře k pacientům? Co vše znamená objev „univerzálního dopravce“ účinných látek, který se nedávno skupině povedl? A jak se Petru Cíglerovi daří kombinovat výzkum se skládáním vážné hudby?

19. 5. 2022