facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Podcasty

Podcasty

podcasty z oblasti vědy, výzkumu, vývoje a inovací

Podřazené kategorie

Balast vysílá už rok. Je proto na čase trochu zhodnotit uplynulé měsíce a také reflektovat význam humanitních věd, v této epizodě konkrétně na příkladu smyslu dějin. 

6. 6. 2022

Další zajímavou osobností, která zavítala do našeho studia, je Jakub Hladík, který vyučuje sociální pedagogiku na Fakultě humanitních studií.

3. 6. 2022

Botanička a ekoložka Jitka Klimešová z Botanického ústavu AV ČR zkoumá podzemní orgány rostlin a jejich funkci. Co ji přivedlo ke kořenům, oddenkům a hlízám? V čem je klonalita, tedy schopnost vytvořit dceřinou rostlinu, pozoruhodná a jak ji rostliny využívají v rámci svých životních strategií? Uslyšíte také, proč si Jitka Klimešová bere do terénu rýč a blok s tužkou.

2. 6. 2022

Anežka Kuzmičová studied languages and literature at the Faculty of Arts of Charles University. She received her Ph.D. from Stockholm University and worked in Denmark, England and Canada.

2. 6. 2022

3D tisk expanduje do oblastí, o nichž často nemáte ani tušení. 3D tisk je rozšířený například ve stomatologii, kde jste zvyklí, že si připlatíte, říká Ondřej Štefek v aktuálním dílu Inovacastu s Alešem Vlkem. Podobně je na tom třeba optika, sám mám brýle vytištěné na 3D tiskárně. Česká republika je hodně daleko ve 3D tisku protetických pomůcek, které se vyrábí na míru. Např. kraniální ortézy pro děti s deformací lebky a další specializované výrobky.

1. 6. 2022
Praxe, praxe, praxe. To zní z úst Denisy Malinové jako odpověď na otázku, co je v rámci studia nejdůležitější. Denisa nyní pracuje v neziskové organizaci Kamarád Rožnov, která je sociálně terapeutickou dílnou pro lidi s fyzickým a mentálním postižením. Sama Denisa má v rodině osobu s postižením, a proto vždy směřovala k humanitním vědám.
1. 6. 2022

Podcast Projektor o mezinárodních projektech v programu AKTION s Tomášem Dostálem z ČVUT v Praze a Sabine Borovanskou z DZS. Co prozradí půda o změnách klimatu? K čemu slouží simulátor deště? A věděli byste, jaká evropská univerzita je špičkou v oboru hydromeliorace?

1. 6. 2022

Masakr polských důstojníků v Katyni v roce 1940 je dodnes symbolem překrucování a přepisování dějin a do současnosti komplikuje polsko-ruské vztahy. V bonusové části na Gazetistu navíc osudy spisovatele Kožíka a patologa Hájka, kteří do Katyně vyjeli na příkaz nacistů. A po zbytek života se s tím vyrovnávali.

1. 6. 2022

Grafička našeho podcastu Tran Anh Minh nám poodhalí: které principy z kreslení lze aplikovat do života, co je to kreslení pravou mozkovou hemisférou, jaké to je vyrůstat ve střetu kultur či jak získat čuch na pomela.

31. 5. 2022

Proč je v právních vědách důležité šířit povědomí o open science? Jak připravit doktorandy na budoucnost, ve které bude open science normou? A fandí vůbec právníci otevřenému publikování a sdílení dat? Profesor Jakub Handrlica, odborník v oblasti jaderného práva, energetického práva a práva nových technologií z Právnické fakulty UK, je hostem speciálního dílu podcastu Centra pro podporu open science na Univerzitě Karlově.

31. 5. 2022