facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

Aktuální problémy analyzují a komentují v podcastu Stop-time členové vedení Univerzity Karlovy. 675. výročí založení Univerzity Karlovy je dobrou příležitostí k zamyšlení nad jejím současným celospolečenským významem, financováním i kvalitou. Co nejvíce brzdí současnou UK? Jak se vyrovnává se současnou ekonomickou krizí? Má její jméno dostatečnou váhu v zahraničí? Nejen nad tím se zamýšlí rektorka Milena Králíčková. Pořadem provází Luboš Veverka.

3. 4. 2023

Tereza Agnes Pokorná se věnuje stavebnictví a architektuře pracovně i ve volném čase. Zjistíme: - podle čeho si vybírat bydlení - proč jsou budovy nemocné a morálně zastarávají - jak se správně kácí vodojem - kolikrát ročně lze využít vertikutátor.

31. 3. 2023

Ročně globálně vytěžíme přes sto miliard tun materiálu ročně. Z toho jedna třetina skončí na skládce a bohužel i v přírodě. ?? Cirkulární ekonomika může přispět k udržitelnému růstu. Cyril Klepek založil a řídí společnost Cyrkl – digitální odpadové tržiště. Cyril je expert v oblasti inovací a cirkulární ekonomiky. Měl na starosti korporátní inovace v Raiffeisenbank, byl inovačním lídrem v agentuře Direct People a je šéfredaktorem publikací Cirkulární Česko 1,2 a 3.

30. 3. 2023

Do kostelů dřív vjíždělo panstvo na koních a věřící místo sezení v lavicích stáli. Kdyby tehdejší lidé procházeli kolem kostelů dnes, možná by je ani nepoznali. Nenašli by dlouhá schodiště, vitráže a vysoké věže. Moderní sakrální architektura je poměrně volná disciplína, má přesto pár prvků, které se nemění už tisíce let. Co má společného jóga a víra? Potřebují věřící lidé kostely? A co si představit pod pojmem „architektonické brambory“?

30. 3. 2023

Premiérový díl podcastu Ta-meri, který připravuje Český egyptologický ústav FF UK. V prvním díle si povídáme s Miroslavem Vernerem o jeho nejnovější knize (Vzpomínky na Núbii, zmizelou zemi zlata), dále o núbijské kampani, historii ústavu, Abúsíru a o jeho aktuální práci.

29. 3. 2023

Podcast Přepište dějiny vyjel zase po čase do regionů a přinášíme vám fascinující dějiny Žďáru nad Sázavou. Místo, které známe jako památku UNESCO na Zelené hoře je ale místem obrovské a strukturální změny mezi léty 1948 a 1960. Na zámku Kinských potkáme v roce 1938 lorda Runcimana na jeho misi, ale to zásadní se odehraje po druhé světové válce. Výstavba Žďárských strojíren a sléváren promění místo, které má v roce 1930 sotva čtyři tisíce obyvatel v centrum okresu, které má v 70. letech přes dvacet tisíc. Takový malý Magnitogorsk na Vysočině.

29. 3. 2023

Je v Praze dostatek míst, kde se potkávají byznys, věda a inovace? Kde se propagují inovační řešení v oblastech jako je vzdělávání nebo městský rozvoj? Jaké možnosti podpory má inovační ekosystém v metropoli? Jste startup nebo malá, střední firma a máte zajímavé nápady pro inovativní byznys a potřebujete poradit s rozjezdem vašeho podnikání?

28. 3. 2023

Proč se v našich lesích kácí stromy, které mají ještě stovky let života před sebou a k čemu jsou dobré staré stromy v lesích? Má větší smysl pomáhat ochraně lesů vysazováním nových stromků nebo naopak ochranou již existujících? A zůstává strom i po smrti zásobárnou CO2? To prozradí náš dnešní host doktor Jan Hofmeister z Fakulty lesnické a dřevařské.

28. 3. 2023

The challenges of recent years bring mental health issues to the forefront of all science fields, including economics. In the most recent episode of Talking Economics, Katarína Stehlíková discusses long-term mental health trends and the effect of the pandemic with Liyou Borga.

28. 3. 2023

Kateřina Zábrodská z Psychologického ústavu AV ČR se zabývá psychologií pracovního zdraví. Zaměřuje se přitom zejména na akademické prostředí a státní správu, ale aktuálně se její pozornost obrací i do základních škol. V rámci projektu virtuálního vědeckého hubu SYRI plánuje zjistit, nakolik učitelky a učitelé trpí syndromem vyhoření nebo mobbingem. Dlouhodobě sleduje také neetické vztahy na pracovištích, třeba toxický leadership. Víte, jak se pozná šéf, kvůli kterému časem patrně odejdete z práce? Jak se můžeme chránit před vyhořením? A proč věnujeme až 40 % času v zaměstnání konfliktním vztahům?

28. 3. 2023