facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

Máme nastavený systém péče o nadané a talentované děti a studenty? Poznáme je vůbec a dokážeme s nimi ve školách efektivně pracovat? Přitom péče o špičkové mozky je budoucností znalostní ekonomiky, kterou chce být i Česká republika. O tématu péče o nadané jsme si v dalším dílu podcastu Praha inovační povídali se Zdeňkou Chocholouškovou z NPI ČR a naší kolegyní Markétou Štindlovou (Pii).

6. 3. 2023

Po čase jsme opustili naše studio v kampusu univerzity a vydali jsme se na Fakultu stavební, kde jsme si s její děkankou, prof. Ing. Martinou Peřinkovou, Ph.D. povídali o změnách Moravskoslezského kraje z pohledu architektury.

6. 3. 2023

Poslechněte si osmnáctý díl podcastu Středověk (jinak) trvá s historikem umění Ivanem Folettim a archeologem Jiřím Macháčkem. Pánové si tentokrát do pořadu pozvali archeoložku Věru Klontza, která popisuje svůj zážitek z archeologických vykopávek na Krétě. Vyrobilo Centrum raně středověkých studií při Semináři dějin umění Masarykovy univerzity.

6. 3. 2023

Oslavili jsme 25 let od Nagana, tak se nabízí ideální příležitost podívat se blíže na sport na FF UK. Tato epizoda Balastu si své jméno vypůjčila ze seriálu jednoho z našich stálých hostů kapitána florbalistů filozofické fakulty Karla Srnského, který rovněž usedne na „horké křeslo“ pro zástupce studentů a pohovoří o možnostech sportovní reprezentace dvou F. Hlavní koučku ale naše redakce nalezne ve Věře Hrazdírové, vedoucí Katedry tělesné výchovy. Jak trefné jsou stereotypy ohledně sportujících filozofů? Co je pro studenty klíčové, když jde o zdravý pohyb? A kolik profesionálních sportovců na FF studuje?

6. 3. 2023

Aktuální problémy analyzují a komentují v podcastu Stop-time členové vedení Univerzity Karlovy. Úlohu univerzitní ombudsmanky vysvětluje prorektor pro akademické kvalifikace prof. Jan Kuklík. Dále rozebírá vztah akademických kvalifikací a celkového rozvoje Univerzity Karlovy nebo vytváření prostředí rovných příležitostí pro uplatnění žen. Pořadem provází Martina Vrbová.

2. 3. 2023

Existuje asi jen málo emotivnějších příběhů, než je příběh pražského ďáblického hřbitova, který se v posledních týdnech znovu objevil ve veřejném prostoru. A tak není od věci si říct, jaké naděje v tomto ohledu jsou realistické a jaké jsou nejspíš mimo. Sice se halasně volá „přece je tam nenecháme“, ale dál než za to zvolání to zatím nejde.

1. 3. 2023

It’s always fascinating to see a book become a bestseller: you already know that there is something special about it, yet put off buying it for the moment, for whatever reason. Then go only later to pick up a copy and learn the print run has sold out. And that it is unavailable anywhere! That almost happened to me with Jan Fingerland’s book Hebrejky about women of the Old Testament from biblical mothers to she-demons to queens to lovers.

1. 3. 2023

Mají studenti jasno při výběru vzdělání o své budoucí profesi a uplatnění na trhu práce? Rozhoduje o výběru profese finanční stránka, flexibilita pracovní doby nebo spíše význam a přínos povolání pro společnost? A jaké obory jsou dnes na trhu práce žádané? To vše se dozvíte od našeho dnešního hosta, doktorky Jitky Jirsákové z Institutu vzdělávání a poradenství ČZU.

28. 2. 2023

Co to znamená zabývat se legitimitou ve společnosti? Co je legitimizační laboratoř, na které aktuálně se svými studenty pracuje? A proč občany zajímají témata, která jsou podle něj spíše marginální? Pozvání do podcastu De Facto přijal Petr Witz z Katedry veřejné a sociální politiky z Institutu sociologických studií.

28. 2. 2023

Podcast o asijské politice, kultuře a společnosti, který přináší shrnutí nejdůležitějších zpráv za uplynulý měsíc, a hloubkový rozhovor k aktuálnímu tématu. Hosty jsou Michal Kolmaš a Aleš Karmazin. Zprávy a redakce: Michaela Buchníčková, Radka Jančová (Metropolitní univerzita Praha) a kolektiv studentů a studentek z různých gymnázií a středních škol, kteří participovali na MUP workshopu.

28. 2. 2023