facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

Viry ovlivňují naše životy od nepaměti, každý jsme se s nimi setkali, ale jak vlastně vypadají? Jsou živé či nikoliv? Dá se říci, že pandemie koronaviru je za námi nebo nás čeká jiný vývoj? Mají viry i pozitivní přínosy a co si představit pod pojmy Indiana Jones Science a Star Wars Science? Tyto otázky, včetně současné epidemie ptačí chřipky a jejích možných dopadů na lidstvo, probereme v dnešním dílu podcastu s virologem Jiřím Černým.

14. 2. 2023

Jak jako začínající novinář hodnotí prezidentské volby? Proč si nevybral kariéru sportovního redaktora? A proč si na FSV zvolil studium na dvou institutech? Hostem podcastu De Facto byl Tomáš Linhart, absolvent Institutu mezinárodních studií a Institutu komunikačních studií a žurnalistiky, který momentálně pracuje v Deníku N.

14. 2. 2023

Umělá inteligence je dnes "v kurzu", stále více proniká do mnoha oblastí lidské činnosti a stále více se zapojuje do fungování procesů ve firmách. Její rozvoj je nesmírně dynamický a perspektiva téměř nekonečná. Máme se jejího rozvoje do budoucna bát, pomůže nám, posune nás? Odpovědi na tyto a další otázky si poslechněte v dalším díle podcastu Praha inovační.

13. 2. 2023

Zajímalo by vás, proč na některé situace reagujete určitým způsobem a nebo proč se v některých situacích cítíte nepříjemně? Odpovědí na to může být váš osobnostní typ. Doktor Ondřej Svoboda z Fakulty ekonomicko-správní nám v dalším díle podcastu řekl, jak se sebou v tomto směru můžeme naložit.

12. 2. 2023

Hotely, sportcentra, kanceláře… Kde všude se přístupové karty používají, jak vlastně fungují a jak jsou zabezpečeny? Dá se chránit proti jejich zneužití? O tom všem s Tomášem Přeučilem, studentem doktorského studia z Katedry číslicového návrhu FIT ČVUT.

10. 2. 2023

Masový vrah, alkoholik a syfilitik. A taky „první dělnický prezident“. Před 75 lety slavil vrchol své kariéry Klement Gottwald a možná nám dnes i z takto zásadního muže moderních dějin zůstala jen maska. Proč se mohl ochlasta a lhář stát diktátorem? Že by nějaké schopnosti?

8. 2. 2023

Jazykovědec Martin Prošek vede Ústav pro jazyk český AV ČR a sám má zkušenosti z jazykové poradny, která funguje od 40. let 20. století. V rozhovoru mluví o tom, proč v poradně nemůže místo vědců pomoct lidem umělá inteligence, jak intenzivně můžeme náš jazyk prožívat a proč není třeba se rozrušovat nad invazí anglicismů.

8. 2. 2023

Jak naučit starého psa novým kouskům? To řeší andragogika, a právě tento obor představuje tato epizoda Balastu. Spolu s hlavním hostem doktorem Michalem Šerákem prozkoumáme hranice stáří a možnosti celoživotního vzdělávání. Od kdy je člověk starý? Co hlavního vyhledávají studenti a studentky univerzity třetího věku? A v čem jsou tito studenti-kmeti specifičtí?

6. 2. 2023

V polovině 13. století sahala Mongolská říše až k hranicím dnešní Evropy. Pro křesťany i muslimy, mezi kterými se táhly vleklé spory ve Svaté zemi, představovali Mongolové zprvu hrozbu, posléze však cenné potenciální spojence – i proto začali do Asie vysílat diplomatické a náboženské misie. Jak probíhala vzájemná komunikace?Jak mongolští chánové nahlíželi na dary evropských panovníků? A proč někteří křesťané odmítali pít kobylí mléko? Které náboženství nakonec u Mongolů zvítězilo?

6. 2. 2023

Další díl podcastu Praha inovační se věnuje oblasti BioTech, která má v Praze špičkové výzkumné a vývojové instituce. O biotechnologiích a jejich pozici, perspektivě v Praze a ČR, jsme si povídali s Jaromírem Zahrádkou z ÚOCHB a Jirkou Fuskem z Pražského inovačního institutu.

6. 2. 2023