facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

Volby prezidenta jsou za námi, přinášíme proto další díl Balastu v těžišti, abychom volbu prezidenta rozebrali z pohledu humanitních věd a akademiků FF UK. Po historické a politologické perspektivě přichází řada na sociologii. S docentem Lukášem Linkem se věnujeme volebním průzkumům a analýze volebního chování.

4. 2. 2023

Martin Potocký z Ústavu experimentální botaniky AV ČR zkoumá rostlinné buňky. Zajímá ho, jak rostou, co přesně se v nich děje a jak to ovlivňuje růst celého těla rostliny. Jeho tým v Laboratoři buněčné biologie se soustředí zejména na poslední fázi buněčného růstu, tzv. exocytózu. V čem je růst rostlin odlišný od růstu živočichů? Které rostlinné buňky rostou nejrychleji? Proč se vystudovaný chemik věnuje zrovna světu flóry? Proč jsou pro něj v práci rostliny experimentální vášní, ale doma je zapomíná zalít?

3. 2. 2023

Aktuální problémy analyzují a komentují v podcastu Stop-time členové vedení Univerzity Karlovy. Možnosti a význam zahraniční mobility studentů a akademiků nejen v rámci programu Erasmus rozebírá prorektorka pro zahraniční záležitosti prof. Markéta Křížová. Jaké příležitosti nabízejí země a univerzity mimo EU? Čím se aktuálně zabývá European University Foundation, které prof. Křížová předsedá? Jak se dostala k severoamerickým indiánům?

2. 2. 2023

David Mokoš je spoluzakladatel startupu Singular – digitálního tržiště pro obchodování s NFT. Zakladatelé Singular přesvědčili s nápadem ze světa NFT prestižní akcelerátor Y Combinator a získali rekordní investici. David v rozhovoru vysvětluje, co je to non-fungible token. Dozvíte se, k čemu NFTéčka jsou, jak vznikají a jak mohou být užitečná pro naše stále digitálnější životy.

2. 2. 2023

Vstupujeme do února, kdy se budou jistě připomínat události staré 75 let. Tedy dění kolem komunistického převzetí moci v roce 1948. A tak se Přepište dějiny zaměřilo tentokrát na dění, které k vládní krizi vedlo a v bonusové části se podporovatelé můžou těšit na samotné dny krize den po dni.

1. 2. 2023

Na Výzkumném energetickém centru, jedné ze součástí Centra energetických a environmentálních technologií VŠB-TUO, jsme vyzpovídali Jana Skřínského, experta na výbuchové autoklávy.

1. 2. 2023

When and why do national institutions change? Can some people living under particular institutions, such as democracy, play a crucial role in changing their institutions back home? Do national leaders matter? Katarína Stehlíková and Sebastian Ottinger look back to European history, and from the perspective of political economy, discuss its relevance for institutional change in today’s China or Russia.

31. 1. 2023

Jaké byly jeho začátky s rozhlasovou novinařinou? Jakým způsobem pracuje se svými studenty - začínajícími žurnalisty? A jak se do jeho práce promítá to, že je zároveň knězem? Hostem podcastu De Facto byl Karol Lovaš z Institutu komunikačních studií a žurnalistiky na FSV UK.

31. 1. 2023

Jak složité je připravit kompletní předpověď počasí pro jeden den? Proč předpovědi mnohdy nevychází a jak moc dopředu lze předpovědět počasí se 100% zárukou? Mění se v současné době klima opravdu rychleji než tomu bylo v minulosti? Budou povodně, tornáda, sucha a další živelné katastrofy častější? A je letošní zima, která střídá teploty jak na houpačce, výjimečná? Odpovědi přinese rozhovor s meteorologem doktorem Martinem Možným.

31. 1. 2023

My guest in this episode is Jaroslav Švelch, an expert in media studies at the Faculty of Social Sciences at Charles University. Dr. Švelch is the author of a fascinating social history titled Gaming the Iron Curtain, published by MIT Press. Feb 7 sees the release of a new book called Player vs. Monster: The Making and Breaking of Video Game Monstrosity.

31. 1. 2023