facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Podcasty

Podcasty

podcasty z oblasti vědy, výzkumu, vývoje a inovací

Podřazené kategorie

Proč se rozhodl studovat FIT? Splnilo studium jeho očekávání? A co je to Apakrychle? O tom všem s Tomášem Nováčkem – absolventem specializace Softwarové inženýrství, který na FIT ČVUT nadále působí jako doktorand, učitel, předseda akademického senátu, redaktor časopidu Buď FIT a zadní odborník na Apakrychle.

10. 7. 2022

Hillel J. Kieval is a historian of Jewish culture who holds the Gloria M. Goldstein Professorship of Jewish History and Thought at Washington University in St. Louis. This semester Kievel, the author of several seminal titles about the history of the Jews in Bohemia and Moravia, taught a course at Charles University based on his most recent work, Blood Inscriptions: Science, Modernity, and Ritual Murder at Europe's Fin de Siècle (University of Pennsylvania Press, 2022).

6. 7. 2022

Obraz Jana Husa se proměňoval a pragmaticky využíval už od 15. století. Ale až národní obrození a dvacáté století s ním skutečně zamávaly. Ze středověkého katolického kněze jsme už udělali mučedníka pro národ, sociálního reformátora i prvního komunistu. Jak se komu hodí. Stranou tak zůstal jeho boj za pravdu, asi se nehodil.

6. 7. 2022

Co je příčinou toho, že v USA možná dojde k zákazu potratů v některých státech? A proč zde není lehké zavést regulaci zbraní? Hostem nové epizody podcastu De Facto byla amerikanistka Jana Sehnálková z Institutu mezinárodních studií FSV UK. 

5. 7. 2022

Česká republika přebírá předsednictví v Radě EU. Balast se proto ohlíží za zemí, od které tento evropský štafetový kolík přebíráme, tedy za Francií. V Tématu přinášíme rozhovor přímo z centra dění, z Paříže, kde člen naší redakce Karel Srnský zpovídá francouzského politologa a historika s vynikající znalostí českých poměrů profesora Jacquesa Rupnika.

4. 7. 2022

Říkali jste si někdy v souvislosti se svým zdravím „za to asi můžou geny“, vždyť moje babička to měla taky. Pojďme se spolu podívat na zoubek komplexním chorobám - od zubního kazu, přes astma, cukrovku, vysoký krevní tlak, deprese až po nádorová onemocnění.

1. 7. 2022

Jiří Červenka z Fyzikálního ústavu AV ČR spolu se svým výzkumným týmem a kolegy z Ústavu J. Heyrovského AV ČR vymysleli a patentovali baterii na bázi slané vody. Vodný elektrolyt a materiály jako zinek a grafit mají zabezpečit, že baterie nevybuchne a bude šetrná k přírodě. V jakém stádiu se výzkum nachází? Jak vědci o vynálezu jednají s průmyslem? A nabízí právě vodná baterie dobré řešení pro skladování energie?

30. 6. 2022

Jak se naše univerzita postupem času rozvíjela a kolik univerzitních budov se stihlo postavit od jejího založení? Kde na světě stojí inspirativní univerzity? Lea a Rasťo vyzpovídali velmi vzácného hosta, kterým není nikdo jiný než kvestor naší univerzity Alexander Černý. Mluvil nejen o důležitých ekonomických rozhodnutích, která souvisí s jeho pozicí, ale také o cestování, víně, italských operách, klasickém baletu nebo o Spartě.

30. 6. 2022

Zajímají vás hlavolamy nebo hudba? Pak je tento díl právě pro vás, protože s naším duem hostů probereme: Kterými orgány se dá skládat Rubikova kostka a jaké to je poslepu, proč Pythagorejci zápasili s laděním, co mají společného lov na mamuty, mutace a plašičky na puberťáky, jak kolektivy ovlivňují vnímání světa.

30. 6. 2022

O tom, že se nyní nacházíme na poli zásadních (nejen) energetických změn, které přetvoří evropské hospodářství na nadcházejících 40 let, mluvil v Inovacastu Aleš Vlk s Petrem Gamanem, který propojuje svět akademiků, businessu a veřejné správy a v centru PATRIC pomáhá na svět zajímavým technologickým projektům.

29. 6. 2022