facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Podcasty

Podcasty

podcasty z oblasti vědy, výzkumu, vývoje a inovací

Podřazené kategorie

Soustředí se na děti a média, mediální výchovu a vzdělávání. Jak děti k médiím přistupují? Hodnotí samy sebe a svou zkušenost? A proč nechce děti dělit na dobré a špatné čtenáře? Hostem podcastu De Facto byla Markéta Supa z Institutu komunikačních studií žurnalistiky na FSV UK.

15. 8. 2023

What are the expectations and how far are the discussions on Central Bank Digital Currencies across the world? In a recent episode of Talking Economics, we took a closer look at digital currencies with Branislav Saxa, a CERGE-EI PhD alumnus, Principal Analyst, and Head of Monetary Analyses and Monetary Policy Transmission Team at Czech National Bank.

15. 8. 2023

Píše se rok 1793. Opatství Saint Denis, chlouba francouzských panovníků, se otřásá v základech. Běsnící davy revolucionářů ničí sochy na portálech, vykrádají hrobky a rozbíjejí staleté vitráže. Francie zažívá své divoké devadesátky a středověké památky se stávají hromosvodem rozvášněných nálad tehdejší společnosti. Z jakého důvodu si přívrženci Velké francouzské revoluce vzali za terč zrovna baziliku Saint Denis? Proč je tato stavba tradičně považována za první příklad gotické architektury? A proč bychom podle autorů podcastu měli být s podobnými tvrzeními spíše opatrní?

15. 8. 2023

Podcast o asijské politice, kultuře a společnosti, který přináší shrnutí nejdůležitějších zpráv za uplynulý měsíc, a hloubkový rozhovor k aktuálnímu tématu. Z dílny Metropolitní univerzity Praha. Hlavní host: Petr Manoušek, moderuje Aleš Karmazin (MUP), redakce: Michaela Buchníčková a Radka Jančová.

14. 8. 2023

Věda potřebuje podporu státu, ale i větší ochotu výzkumníků riskovat. Důležité je zažít úspěch a věřit, že je možný, říká ředitel ÚOCHB, prof. Jan Konvalinka v podcastu CHEmic. Dávku čisté chemie pro Vaše uši servíruje Veronika Sedláčková.

11. 8. 2023

Jak si rozumí biologové a informatici? A jak mezi ně zapadají bioinformatici? Hostem pátého dílu podcastu Ochutnej (přírodo)vědu je Marian Novotný, bioinformatik, amatérský kuchař a také bývalý amatérský spisovatel. Jak se dělá bioinformatika v zahraničí a jaká je tady ve spolupráci s Matfyzem? O tom, ale také třeba o Marianově oblíbeném proteinu. Příjemný poslech!

11. 8. 2023

Co vše má společného kapitán lodě a manažer firmy? Jak rozeznat, jaké informace v mediálním prostoru jsou pravdivé? Nejen o tom jsme si povídali s Projektor Petrou Štogrovou Jedličkovou, která se zabývá poradenstvím, rozvojem lidí, koučinkem, výzkumem, evaluací, řízením změn v organizacích, řízením znalostí, business developmentem či auditem. 

11. 8. 2023

Letní edice fakultního podcastu Jedničky a Nuly trochu jinak. V srpnovém dílu se dozvíte, jak se hodí studium IT pro tvorbu hudby. Prozradí vám to tvůrce znělky tohoto podcastu Jakub Baierl. Jakub vystudoval webové inženýrství na FIT ČVUT a dnes je leaderem webového vývoje v Ackee. Zároveň je hudebníkem vystupujícím pod pseudonymem BARIEL, spoluzakladatel skupiny Méta Monde a člen hudebního uskupení techno Djs a producentů YOGA Kolektiv.

10. 8. 2023

Komunistické Československo lidé začali opouštět záhy po únoru 1948. O dvacet let později pak druhou silnou emigrační vlnu přinesla okupace. Do posrpnového exilu patřily především osobnosti, které se podílely na reformním procesu šedesátých let a mnohé z nich v exilu pokračovaly ve své politické či akademické práci. Kdo představoval český levicový exil v období po okupaci až do pádu režimu?

9. 8. 2023

V létě roku 1914 se rukovalo do Velké války. My ji dnes vidíme skrze především naše dějiny - legie, rozpad monarchie, Švejk… Ale byly tu i další známé i pozapomenuté děje, které se ve stejné době děly na evropském kontinentu a s válkou tak či onak souvisely.

9. 8. 2023