facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Podcasty

Podcasty

podcasty z oblasti vědy, výzkumu, vývoje a inovací

Podřazené kategorie

Alex Špaček pracuje v ELI Beamlines na dvou laserových systémech L1-Allegra a L2-Duha. Už jako student vysoké školy jezdil jednou týdně na Fyzikální ústav a pomáhal při vývoji laserového systému L1, který celý vznikl v České republice.

29. 1. 2022

Water is global - and so is this episode, which is why it's in English. Bukola Lois Ojobe studies wastewater treatment technologies and focuses on micropollutants in gray waters. In her interview with Markéta Andreides, she talks, among other things, about why she chose UCT for her doctorate and what she's taken away from it so far.

28. 1. 2022

Proč se česky a slovensky v týmu Karla Friesse nedomluvíte? Jakou kávu pije (jen v Itálii)? A co mu přináší předvýchova vodících psů? To vám Karel Friess prozradí v dalším díle CarbonCastu. Jo a taky něco o membránových separacích...

28. 1. 2022

V dnešnej epizóde sa dozviete, ako funguje výcvik mladých čínskych hokejistov, aké má čínsky tím šance na olympiáde, prečo sa okolo hokeja v Číne točia miliardy a akú majú mladí športovci perspektívu do budúcnosti. Našim hosťom je Jakub Hoferica, ktorý v Pekingu niekoľko rokov trénoval miestnu mládež.

27. 1. 2022

Milena Králíčková je prorektorkou Univerzity Karlovy pro studijní záležitosti a kandidátkou na rektora Univerzity Karlovy. Je také výzkumnicí zabývající se embryogenezí a regenerací tkáně. V rozhovoru jsme se soustředili na roli univerzity v 21. století. Jak Univerzita Karlova reagovala na pandemii a co nás pandemie naučila? Jaké změny nastaly a jak by měla být univerzita aktivní v 21. století? 

26. 1. 2022

„Ptejte se doma, ptejte se rodičů, prarodičů, tetiček a sestavte si malý rodokmen. To, co si pamatují naši předci a příbuzní, s jejich odchodem zanikne a v archivech to nezjistíme. Že pradědeček propil grunt, byl v zajetí za války nebo že si prababička myslela na souseda. To je koření historie.“

26. 1. 2022

„Digitalizaci paradoxně nejvíce pomohl až covid a nutnost řešit krizové situace“, říká Luboš Lukasík v dalším díle Inovacastu a přiznává, že „odhodit papíry“ měla problém i velká firma jako T-Mobile.

26. 1. 2022

Policejní i záchranářské akce, natáčení filmů i zábava. O tom, jaké mají drony v současnosti i v budoucnu reálné využití s Lukášem Brchlem

24. 1. 2022

Muzeum východních Čech v Hradci Králové se již řadu let zapojuje do programu Erasmus+. Nedávno například vyslalo zaměstnance na job shadowing do muzea ve Finsku.

21. 1. 2022

Tato epizoda je věnována panu profesoru Sousedíkovi k jeho devadesátým narozeninám.

20. 1. 2022