facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Podcasty

Podcasty

podcasty z oblasti vědy, výzkumu, vývoje a inovací

Podřazené kategorie

Co je síťový provoz, paket nebo třeba DNS? Jak funguje monitorování provozu na vysokorychlostních sítích? A jak se dá využít strojové učení při analýze síťového provozu? O tom všem s Tomášem Čejkou, vedoucím Laboratoře monitorování síťového provozu (NETMON) FIT ČVUT.

10. 11. 2023

Geograficky vzdálené, přesto drží spolu. Česko a Izrael mezi sebou dlouhodobě udržují blízké vztahy, o kterých se často mluví jako o výjimečném přátelství. Kde se tohle pouto vzalo? A bylo tomu tak vždycky? Další epizoda Podcastu pro soudobé dějiny se zaměří na zhodnocení vývoje československého/českého přístupu k arabsko-izraelskému konfliktu.

8. 11. 2023

Jak se píše o moderních dějinách a jak na to reagují čtenáři u nás nebo třeba v Německu či Číně? Po čase místo obvyklého dílu rozhovor, tentokrát se spisovatelkou Radkou Denemarkovou. Probrali jsme třeba také, co říká na tvrzení o vyšší umělecké pravdě, která je více než historická realita atd. Prostě tento týden Přepište dějiny s hostem.

8. 11. 2023

Jestli Česko plánuje ústup od uhlí v nejbližší dekádě, nemůže počítat s tím, že výpadek vykryje novým jaderným zdrojem, zaznělo v diskusi o evoluci energetiky v pražské Národní technické knihovně. Záznam debaty nabízí speciální vydání podcastu CHEmic Veroniky Sedláčkové.

8. 11. 2023

Co by pomohlo cyklistické dopravě ve městě? Jak má vypadat správná infrastruktura? A jsou Rekola lovebrand? Povídali jsme si s Honzou Střechou, vedoucím marketingu firmy Rekola, který na FSV UK vystudoval Marketingovou komunikaci a public relations.

7. 11. 2023

Další cizojazyčný název a další jazykové okénko v Balastu. S Lucií Pultrovou z Ústavu řeckých a latinských studií hovoříme o latině jako o komunikačním prostředku ale také jako o specifickém nosiči antické kultury.

6. 11. 2023

Kupec Sámo. Sjednotitel slovanských kmenů, přemožitel Avarů, vládce Sámovy říše. A také granátový magnát. Pojďte s námi v novém díle našeho podcastu odhalit příběh českého granátu, rudého minerálu, kterým se v 6. a 7. století honosí šperky zámožných rodin z celé Evropy.

6. 11. 2023

V první části 20. epizody si s doc. PhDr. Martinem Olivou, Ph.D., DSc. z Ústavu Anthropos Moravského zemského muzea přiblížíme nejstarší období lidských dějin. Jak hluboko do minulosti toto období přibližně sahá? Jaké typy nálezů nacházíme na území našeho státu? Máme představu, jak si naši předkové získávali potravu? A co neandrtálci, zbylo po nich u nás něco?

4. 11. 2023

Moderní životní styl si vybírá svou daň, autoimunitních chorob prudce přibývá, varuje imunolog Jakub Abramson, který působí v ÚOCHB a je hostem podcastu CHEmic, který moderuje Veronika Sedláčková.

3. 11. 2023

tát se členem astronomického týmu, zkusit si práci v klimatickém tunelu, vypěstovat masožravku v laboratoři, nebo vést vědecký kroužek pro malé děti... To vše mohou zažít středoškoláci v programu Otevřená věda, který jim už skoro 20 let nabízí roční stáž v Akademii věd.

2. 11. 2023