facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Podcasty

Podcasty

podcasty z oblasti vědy, výzkumu, vývoje a inovací

Podřazené kategorie

Martin Cienciala je zakladatel biotechnologické firmy Sampling Human, která se zabývá aplikací biologických organizmů při diagnostice nemoci. V rozhovoru jsem se ptal na to, jak se dělá biotechnologická firma a jak sehnat peníze pro startup. Co dělá Sampling Human a v čem jsou odlišní jejich bioroboti. Také jsme řešili syntetickou biologii a její roli v dnešním poznání. 

9. 3. 2022

V bonusovém dílu k hlavní epizodě Pod babylonskou věží navazujeme na rozhovor s Janem Bičovským, který přispěl ke vzniku a rozvoji Kampusu Hybernská, živého a činorodého hnízda v centru Prahy. Jaká byla cesta k jeho vzniku? A co Kampus nabízí akademické obci nyní?

8. 3. 2022

Jaká je současná situace v otázce genderové rovnosti na pracovním trhu ve světě? A jak je na tom Česká republika ve srovnání s Evropou? Jak vzbudit zájem mužů o tuto problematiku a proč je to vlastně důležité?

8. 3. 2022

Ako sa Čína stavia k ruskej agresii na Ukrajine? Čo môže na konflikte získať a aké sú pre ňu riziká? O čínskej pozícii k vojne na Ukrajine sa rozprávame s Filipom Šebokom, analytikom pražskej Asociácie pre medzinárodné otázky.

5. 3. 2022

Proč lingvisté podporují open science? Jakým výzvám čelí humanitní vědci v souvislosti s otevřeným publikováním? A jakou cestou by se měla vydat Filozofická fakulta Univerzity Karlovy? Eva Lehečková, lingvistka a děkanka Filozofické fakulty je hostem speciálního dílu podcastu Centra pro podporu open science na Univerzitě Karlově. Tento podcast je prvním dílem ze série rozhovorů s Open science šampiony UK.

2. 3. 2022

Jak je na tom Česká republika s akumulací elektrické energie? Má smysl umisťovat solární panely v pouštích? Je elektromobilita, tak ekologická, jak se tváří? A jaký má Ivan Uhlíř z Technické fakulty ČZU v Praze názor na Green Deal? To vše a mnohem víc, se dozvíš v podcastu, který je zaměřen na elektrickou energii a její akumulaci.

1. 3. 2022

V březnovém díle se potkáváme „Pod babylónskou věží“, abychom prozkoumali jazykovědu a lingvistiku na FF UK. Po aktualitách z fakulty a seriálech stálých hostů vám nabídneme rozhovor o rekonstrukci dávného jazyka praindoevropštiny s Janem Bičovským.

1. 3. 2022

Na epizodu o pomyslných jsoucnech si budete muset ještě chvíli počkat, tímto zdravíme kolegu Novotného do Zambie. V dnešním dílu si povídáme s  Filipem Volfem z Biskupského gymnázia v Českých Budějovicích, učitelem občanské výchovy, o popularitě filosofie na střední škole.

28. 2. 2022

„Důvod, proč máme světový primát je, že se do toho nikdo jiný nepouští. Pro nikoho jiného, než amatéra to nemá smysl. Nikdo, kdo se Sluncem zabývá profesionálně, si nemůže dovolit riskovat to, že jednou za jeden až dva roky získá data, nebo taky nezíská, protože bude špatné počasí. V tom se projevuje, že jsme nadšení amatéři. To slovo zní divně, protože amatér je slovo dnes zkreslené. Amatér je ale od amare, tedy milovat, takže jde o člověka, který to dělá z lásky. My jsme amatéři v pravém slova smyslu.“

25. 2. 2022

Budeme jednou žít v domech, které si vytiskneme na 3D tiskárnách, anebo jezdit v takových autech? V Centru 3D tisku Protolab už vytiskli funkční koloběžku, na začátku pandemie ve velkém tiskli štíty. O 3D tisku a jeho budoucnosti se rozpovídal Marek Pagáč z Katedry obrábění, montáže a strojírenské metrologie Fakulty strojní VŠB-TUO.

24. 2. 2022