facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Podcasty

Podcasty

podcasty z oblasti vědy, výzkumu, vývoje a inovací

Podřazené kategorie

O novej knihe Ázijský šampión: Všetko čo potrebujete vedieť o súčasnom Taiwane sa rozprávame s jednou z jej editoriek, Eunikou Rejtovou. Dozviete sa, ako sa žije v centre geopolitického napätia, ako sa Taiwan stal technologickou veľmocou a ako sa darí demokracii vo východnej Ázii.

21. 3. 2022

Dnešní díl bude o robotech. Co je vlastně robot, jak vlastně vypadá a podobá se člověku? V podcastu VŠB-TUO odpovídali moderátorovi Jiřímu Šímovi Aleš Vysocký a Robert Pastor z Katedry robotiky Fakulty strojní.

16. 3. 2022

Světově uznávaný expert na problematiku čištění odpadních vod a využití umělých mokřadů Jan Vymazal hovoří o aktuálně publikovaných výsledcích výzkumu koncentrací farmak ve 258 světových řekách, jež zveřejnil prestižní časopis PNAS. Jeho tým z katedry aplikované ekologie se na unikátním výzkumu podílel. Nejen o znečištění vod, ale zejména o možných formách nápravy této environmentální zátěže hovoří v nové epizodě podcastu.

14. 3. 2022

„Inovace se nedají plánovat. Prostě někoho napadne a něco se stane,“ říká Jiří Bavor v dalším díle Inovacastu. A dodává, že stát nemůže mít strategické plány pro inovace, ale měl by mít vizi toho, kam by se měl ubírat.

12. 3. 2022

Už třicet let života ho pojí s FSV UK. Nejprve na fakultě studoval, teď působí jako pedagog a akademik. Proč si myslí, že jsou sociální vědy v dnešní době důležité? A co jsou největší problémy současné vzdělávací politiky?

11. 3. 2022

Čím to je, že někteří lidé stárnou rychleji nebo trpí příznaky deprese a jiní ne? Kromě vlivu genetiky a prostředí ve kterém aktuálně žijeme, je tu ještě další stěžejní faktor - prenatální prostředí.

11. 3. 2022

Tentokrát si budeme povídat s absolventem Ladislavem Fojtlem, který po studiu úspěšně pokračuje ve svém oboru – nejvíce ho baví oponentura konstrukce vstřikovacích forem. Jak lze propojit zálibu v letadlech a studium na FT? Na co z dob studií Láďa nejraději vzpomíná? A šel by tu studovat znovu?

10. 3. 2022

Navigace, hraní her, sledování pořadů nebo připojení k internetu. Jaké moderní technologie se v dnešní době v nových automobilech nachází a jak ovlivňují kybernetickou bezpečnost aut, prozradil Jiří Dostál, člen Katedry informační bezpečnosti a Laboratoře RFID.

10. 3. 2022

Martin Cienciala je zakladatel biotechnologické firmy Sampling Human, která se zabývá aplikací biologických organizmů při diagnostice nemoci. V rozhovoru jsem se ptal na to, jak se dělá biotechnologická firma a jak sehnat peníze pro startup. Co dělá Sampling Human a v čem jsou odlišní jejich bioroboti. Také jsme řešili syntetickou biologii a její roli v dnešním poznání. 

9. 3. 2022

V bonusovém dílu k hlavní epizodě Pod babylonskou věží navazujeme na rozhovor s Janem Bičovským, který přispěl ke vzniku a rozvoji Kampusu Hybernská, živého a činorodého hnízda v centru Prahy. Jaká byla cesta k jeho vzniku? A co Kampus nabízí akademické obci nyní?

8. 3. 2022