
Podcasty
podcasty z oblasti vědy, výzkumu, vývoje a inovací
Podřazené kategorie
O novej knihe Ázijský šampión: Všetko čo potrebujete vedieť o súčasnom Taiwane sa rozprávame s jednou z jej editoriek, Eunikou Rejtovou. Dozviete sa, ako sa žije v centre geopolitického napätia, ako sa Taiwan stal technologickou veľmocou a ako sa darí demokracii vo východnej Ázii.
Dnešní díl bude o robotech. Co je vlastně robot, jak vlastně vypadá a podobá se člověku? V podcastu VŠB-TUO odpovídali moderátorovi Jiřímu Šímovi Aleš Vysocký a Robert Pastor z Katedry robotiky Fakulty strojní.
Světově uznávaný expert na problematiku čištění odpadních vod a využití umělých mokřadů Jan Vymazal hovoří o aktuálně publikovaných výsledcích výzkumu koncentrací farmak ve 258 světových řekách, jež zveřejnil prestižní časopis PNAS. Jeho tým z katedry aplikované ekologie se na unikátním výzkumu podílel. Nejen o znečištění vod, ale zejména o možných formách nápravy této environmentální zátěže hovoří v nové epizodě podcastu.
„Inovace se nedají plánovat. Prostě někoho napadne a něco se stane,“ říká Jiří Bavor v dalším díle Inovacastu. A dodává, že stát nemůže mít strategické plány pro inovace, ale měl by mít vizi toho, kam by se měl ubírat.
Už třicet let života ho pojí s FSV UK. Nejprve na fakultě studoval, teď působí jako pedagog a akademik. Proč si myslí, že jsou sociální vědy v dnešní době důležité? A co jsou největší problémy současné vzdělávací politiky?
Čím to je, že někteří lidé stárnou rychleji nebo trpí příznaky deprese a jiní ne? Kromě vlivu genetiky a prostředí ve kterém aktuálně žijeme, je tu ještě další stěžejní faktor - prenatální prostředí.
Tentokrát si budeme povídat s absolventem Ladislavem Fojtlem, který po studiu úspěšně pokračuje ve svém oboru – nejvíce ho baví oponentura konstrukce vstřikovacích forem. Jak lze propojit zálibu v letadlech a studium na FT? Na co z dob studií Láďa nejraději vzpomíná? A šel by tu studovat znovu?
Navigace, hraní her, sledování pořadů nebo připojení k internetu. Jaké moderní technologie se v dnešní době v nových automobilech nachází a jak ovlivňují kybernetickou bezpečnost aut, prozradil Jiří Dostál, člen Katedry informační bezpečnosti a Laboratoře RFID.
Martin Cienciala je zakladatel biotechnologické firmy Sampling Human, která se zabývá aplikací biologických organizmů při diagnostice nemoci. V rozhovoru jsem se ptal na to, jak se dělá biotechnologická firma a jak sehnat peníze pro startup. Co dělá Sampling Human a v čem jsou odlišní jejich bioroboti. Také jsme řešili syntetickou biologii a její roli v dnešním poznání.
V bonusovém dílu k hlavní epizodě Pod babylonskou věží navazujeme na rozhovor s Janem Bičovským, který přispěl ke vzniku a rozvoji Kampusu Hybernská, živého a činorodého hnízda v centru Prahy. Jaká byla cesta k jeho vzniku? A co Kampus nabízí akademické obci nyní?
-
Asia Dispatch
-
Asie v souvislostech
-
Balast
-
CarbonCast
-
Chci vědět
-
CHEmic
-
De Facto
-
Elektron
-
Forum Radio
-
Horizont Evropa
-
INOVACAST
-
Jedničky a nuly
-
Medicína srdcem
-
Místo problémů
-
Neuron Podcast
-
Noc vědců
-
Ochutnej (Přírodo)vědu
-
Open Science Podcast
-
Podcast číslo 8
-
Podcast ELI Beamlines
-
Podcast VŠB-TUO
-
Podcast plný života
-
Podcast pro soudobé dějiny
-
Praha inovační
-
Projektor
-
Přepište dějiny
-
PoKaFI
-
Science slam MUNI
-
Středověk (jinak) trvá
-
Ta-meri
-
Talking Economics
-
Technicky vzato
-
The Business Wave
-
UPCE On Air
-
UTButebe
-
Podcast Akademie věd
-
Vodakást
-
vysvětli: podcast