facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Podcasty

Podcasty

podcasty z oblasti vědy, výzkumu, vývoje a inovací

Podřazené kategorie

Naše podcastová loď se vydává na další dalekou výpravu a o dostatek balastu nebude nouze. Vyrazíme až ke břehům Jižní Ameriky a spolu s vedoucím Střediska ibero-amerických studií FF UK Radkem Bubnem se po tomto světovém regionu rozhlédneme. Jak Jižní Ameriku ovlivňuje blízkost hegemona Spojených států a jaké náboženské proměny se v regionu odehrávají? Vyjma odpovědí Radek Buben nabídne také řadu kulturních tipů. Se studentským respondentem Filipem Magalhãesem se blíže zaměříme na Brazílii a nepřijdete ani o seriály stálých hostů. Například Marek Kettner probádal vody latinskoamerické filozofie a objasní aztécký pojem teotl.

3. 4. 2023

Speciální díl podcastu Středověk (jinak) trvá byl natáčen v prostorách brněnského Knihkupectví Barvič & Novotný na ulici Česká. Historik umění Ivana Folettiho a archeolog Jiří Macháček si budou povídat o knize Zápisky z cest 4: Jižní Kavkaz. Ta obsahuje články studentů brněnského Semináře dějin umění, kteří vycestovali za krásami Jižního Kavkazu, do Arménie, Gruzie a na území dnešního Turecka.

3. 4. 2023

Aktuální problémy analyzují a komentují v podcastu Stop-time členové vedení Univerzity Karlovy. 675. výročí založení Univerzity Karlovy je dobrou příležitostí k zamyšlení nad jejím současným celospolečenským významem, financováním i kvalitou. Co nejvíce brzdí současnou UK? Jak se vyrovnává se současnou ekonomickou krizí? Má její jméno dostatečnou váhu v zahraničí? Nejen nad tím se zamýšlí rektorka Milena Králíčková. Pořadem provází Luboš Veverka.

3. 4. 2023

Tereza Agnes Pokorná se věnuje stavebnictví a architektuře pracovně i ve volném čase. Zjistíme: - podle čeho si vybírat bydlení - proč jsou budovy nemocné a morálně zastarávají - jak se správně kácí vodojem - kolikrát ročně lze využít vertikutátor.

31. 3. 2023

Ročně globálně vytěžíme přes sto miliard tun materiálu ročně. Z toho jedna třetina skončí na skládce a bohužel i v přírodě. ?? Cirkulární ekonomika může přispět k udržitelnému růstu. Cyril Klepek založil a řídí společnost Cyrkl – digitální odpadové tržiště. Cyril je expert v oblasti inovací a cirkulární ekonomiky. Měl na starosti korporátní inovace v Raiffeisenbank, byl inovačním lídrem v agentuře Direct People a je šéfredaktorem publikací Cirkulární Česko 1,2 a 3.

30. 3. 2023

Do kostelů dřív vjíždělo panstvo na koních a věřící místo sezení v lavicích stáli. Kdyby tehdejší lidé procházeli kolem kostelů dnes, možná by je ani nepoznali. Nenašli by dlouhá schodiště, vitráže a vysoké věže. Moderní sakrální architektura je poměrně volná disciplína, má přesto pár prvků, které se nemění už tisíce let. Co má společného jóga a víra? Potřebují věřící lidé kostely? A co si představit pod pojmem „architektonické brambory“?

30. 3. 2023

Premiérový díl podcastu Ta-meri, který připravuje Český egyptologický ústav FF UK. V prvním díle si povídáme s Miroslavem Vernerem o jeho nejnovější knize (Vzpomínky na Núbii, zmizelou zemi zlata), dále o núbijské kampani, historii ústavu, Abúsíru a o jeho aktuální práci.

29. 3. 2023

Podcast Přepište dějiny vyjel zase po čase do regionů a přinášíme vám fascinující dějiny Žďáru nad Sázavou. Místo, které známe jako památku UNESCO na Zelené hoře je ale místem obrovské a strukturální změny mezi léty 1948 a 1960. Na zámku Kinských potkáme v roce 1938 lorda Runcimana na jeho misi, ale to zásadní se odehraje po druhé světové válce. Výstavba Žďárských strojíren a sléváren promění místo, které má v roce 1930 sotva čtyři tisíce obyvatel v centrum okresu, které má v 70. letech přes dvacet tisíc. Takový malý Magnitogorsk na Vysočině.

29. 3. 2023

Je v Praze dostatek míst, kde se potkávají byznys, věda a inovace? Kde se propagují inovační řešení v oblastech jako je vzdělávání nebo městský rozvoj? Jaké možnosti podpory má inovační ekosystém v metropoli? Jste startup nebo malá, střední firma a máte zajímavé nápady pro inovativní byznys a potřebujete poradit s rozjezdem vašeho podnikání?

28. 3. 2023

Proč se v našich lesích kácí stromy, které mají ještě stovky let života před sebou a k čemu jsou dobré staré stromy v lesích? Má větší smysl pomáhat ochraně lesů vysazováním nových stromků nebo naopak ochranou již existujících? A zůstává strom i po smrti zásobárnou CO2? To prozradí náš dnešní host doktor Jan Hofmeister z Fakulty lesnické a dřevařské.

28. 3. 2023