facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Podcasty

Podcasty

podcasty z oblasti vědy, výzkumu, vývoje a inovací

Podřazené kategorie

Mají studenti jasno při výběru vzdělání o své budoucí profesi a uplatnění na trhu práce? Rozhoduje o výběru profese finanční stránka, flexibilita pracovní doby nebo spíše význam a přínos povolání pro společnost? A jaké obory jsou dnes na trhu práce žádané? To vše se dozvíte od našeho dnešního hosta, doktorky Jitky Jirsákové z Institutu vzdělávání a poradenství ČZU.

28. 2. 2023

Co to znamená zabývat se legitimitou ve společnosti? Co je legitimizační laboratoř, na které aktuálně se svými studenty pracuje? A proč občany zajímají témata, která jsou podle něj spíše marginální? Pozvání do podcastu De Facto přijal Petr Witz z Katedry veřejné a sociální politiky z Institutu sociologických studií.

28. 2. 2023

Podcast o asijské politice, kultuře a společnosti, který přináší shrnutí nejdůležitějších zpráv za uplynulý měsíc, a hloubkový rozhovor k aktuálnímu tématu. Hosty jsou Michal Kolmaš a Aleš Karmazin. Zprávy a redakce: Michaela Buchníčková, Radka Jančová (Metropolitní univerzita Praha) a kolektiv studentů a studentek z různých gymnázií a středních škol, kteří participovali na MUP workshopu.

28. 2. 2023

Can humans cooperate with one another when facing extremely low survival chances? Do pre-existing social ties increase one's chances of survival in life-and-death situations? Social linkages in extreme circumstances are discussed with Štěpán Jurajda in Talking Economics. Štěpán Jurajda is the Mellon Endowment Professor with Tenure at CERGE-EI, a Full Professor at CERGE, Charles University, and a Senior Researcher at the Economics Institute of the Czech Academy of Sciences. He also serves as Deputy Minister for Science, Research and Innovation of the Czech Republic. His paper Social Networks and Surviving the Holocaust brings new evidence for historical research.

27. 2. 2023

Vzdělávání a jeho podoba v 21. století, vzdělávání pro potřeby inovativní znalostní ekonomiky, kterou se Česká republika chce stát. Digitalizace vzdělávání, role rodičů, učitelů, státu a institucí. To je spousta témat a otázek, které se v dnešním díle podcastu Praha inovační snaží zodpovědět ředitel Scio Ondřej Šteffl a ředitelka Stálé konference asociací ve vzdělávání (SKAV) Silvie Pýchová.

27. 2. 2023

V tomto díle se dozvíte, jakou roli hraje mikrobiom v našem zdraví. Čeho bychom se měli vyvarovat a jak naopak mikrobiom podpořit. Zazní i jakým směrem se ubírá výzkum. Paní profesorka Helena Tlaskalová-Hogenová je lékařka a imunoložka, která svojí profesní dráhu zasvětila výzkumu slizniční imunity a střevní mikroflóry. Za svou práci získala řadu ocenění. Paní profesorka pracuje v Mikrobiologickém ústavu akademie věd České republiky a přednáší na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy.

22. 2. 2023

Kdo vlastně vyhrál v únoru 1948? Jistě komunisté. Ale všichni? A kteří vlastně? A přinesl únor svým vítězům štěstí? Vždyť desítky z těch, kteří v únoru 1948 slavili vítězství, sami skončili ve vězení, před soudem a dokonce na popravišti. Přinesl únor 1948 svým tvůrcům štěstí?

22. 2. 2023

Učitel a odborník na kyberbezpečnost Valdemar Švábenský nám prozradí: - jak během pěti let publikovat přes osmnáct článků - co jsou kyberbezpečnostní CTF soutěže a kdo se jich může účastnit - jaké to je, rozjíždět vzdělávací video platformu - proč má smysl pracovat na svých učitelských dovednostech.

22. 2. 2023

S Pavlínou Pancovou Šimkovou jsme si povídali o evropských rámcových programech pro výzkum a inovace, o projektovém managementu a o předmětu Projektové řízení v praxi, který vyučuje na Lesnické a dřevařské fakultě Mendelovy univerzity v Brně. Pavlíně nechybí vize, rozhled, zápal pro věc a pokora. Práci se studenty vnímá jako proces vzájemného učení a hru. Slovy studentů “je to pěkná jízda”. A ještě bude...

22. 2. 2023

V roce 1954 byla v reakci na druhou světovou válku uzavřena takzvaná Haagská úmluva, která v případě budoucích ozbrojených konfliktů zavazuje k ochraně kulturního dědictví. S úmyslným ničením památek se ale napříč moderními dějinami setkáváme i mimo otevřené konflikty: jedním z nejvíce postižených regionů je v tomto ohledu patrně jižní Kavkaz. Z jakých důvodů se památky stávají terčem útoků? Mají historické stavby hodnotu jen pro archeology a kunsthistoriky, nebo s jejich ztrátou mizí kus každého z nás?

20. 2. 2023